1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rasek [7]
3 years ago
7

See image help me as fast as possible, please

Mathematics
2 answers:
Ira Lisetskai [31]3 years ago
5 0

Answer:

11.4

Step-by-step explanation:

Area=area of rectangle-area of circle

=6*4 -pi(2^2)

=11.4

area of circle =pi (r^2)

r-radius of circle

Arada [10]3 years ago
3 0

Answer: 11.4

Step-by-step explanation:

area of rect. = 24

area of circle (half circle+half circle = full circle) = pi*r^2 = pi*(2*2) = pi*4 = about 12.57

2 = radius since 4 = diameter

24-12.57 = 11.43

round = 11.4

You might be interested in
Help with this measurement question pls
Arisa [49]
Around 10.63 because 400/37.61=10.63
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hannah got a $23,400 Unsubsidized Loan to help her pay for college but she wants to pay off the interest only while she is a stu
Radda [10]

Step-by-step explanation:

lícita; de navegar y comerciar; de peticionar a las autoridades; de entrar, permanecer, transitar y salir del territorio argentino; de publicar sus ideas por la prensa sin censura

3 0
2 years ago
2 tons of mulch cost $14,720.00. What is the price per pound?
Norma-Jean [14]

Answer:the anser is $7,360

Step-by-step explanation:

all you need to do is divide 14,720 by 2 to get 7,360 because you are needing to know how much is one pound of mulch and you have twice the mount so all you need is to divide :)

7 0
2 years ago
At a pizza shop, 80% of the customers order a pizza, 15% of the customers
meriva

90% out of 105% which would be 0.85

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP I WILL GIVE BRAINLIEST!
bearhunter [10]

Answer:

Cant see the grapg but i would guess and say C(2014) i guess

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 2. Quadrilateral ABCD is inscribed in a circle. Find the measure of each of the angles of the quadrilateral. Show your work
    12·1 answer
  • How do I solve this using the substitution method for finding anti derivatives?
    7·1 answer
  • What is the value of x?<br><br> Enter your answer in the box.<br><br> x = <br><br> I NEED HELP ASAP
    13·1 answer
  • You invested money in two funds. Last year, the first fund paid a dividend of 9% and the second a dividend of 3%, and you receiv
    12·1 answer
  • Jeremy swims for 5 3/5 kilometers in a 7 Day period. she swims the same distance each day. what distance does he swim in each da
    15·1 answer
  • The price of milk increased from $2 to $2.50. What is the percent of change for the price of milk?
    14·1 answer
  • I need this a.s.a.p please
    14·1 answer
  • Find the number if 20% of 64 is 10% of it?
    13·2 answers
  • Write the equation of the line that passes through (-3,6) with a slope of -2
    15·1 answer
  • For A-C, select True or False for each statement about the sequences of transformations that can verify that triangle ABC is con
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!