1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jolli1 [7]
3 years ago
13

A circle is inscribed in a 40º-60º-80º triangle. The points of

Mathematics
1 answer:
Vladimir [108]3 years ago
3 0

Answer:

A = 50°

B = 60°

C = 70°

Step-by-step explanation:

If we draw a line from each vertex through the center of the circle, we perpendicularly bisect the line joining the adjacent tangent points.

We then know the original angle is halved and the remaining angle of each right triangle is complementary to half the original.

Now we can subtract the known angles along each line of the original side to find the remaining angle

You might be interested in
Write 102.4 in scientific notation.
dangina [55]

Answer: 1.024 i think thats it

3 0
3 years ago
Please answer this question ASAP! 25 points
Rina8888 [55]

Answer:

(2p + r + 7) × (p + 9)

Step-by-step explanation:

Length: 2p + r + 7

Width: p + 9

3 0
4 years ago
Simplify 2.5 (16/2-2.3) - 2
dsp73

Answer:

it's just ( -3.3 )but I need to put 20 + words and stuff so read this if you would like

7 0
3 years ago
Gabriel is driving 80 kilometers in one hour. How many kilometers does he drive in 1.5 hours
gogolik [260]

Answer:

He drove 120 km

Step-by-step explanation:

We know that 1 hour of driving is equal to 80 km. We need to find out for 1.5 km. First, we need to know how much km for 1/2 of an hour. Which will be 40, because 80/2=40. Then we add up the 40 to the 80, and we get 120 km in total.

5 0
4 years ago
What is the value of a?<br> A)5 units<br> B)s 1/3 units<br> C)6 2/3 units<br> D)7 units
taurus [48]
A) 5 units is the value of a
6 0
4 years ago
Other questions:
  • Please answer the question from the attachment.
    5·1 answer
  • Help me with this please .
    10·1 answer
  • Beth bought 3 pairs of earrings for $4.50 each and 2 bracelets for $5.00 each. She gave the clerk $25.00. How much change did Be
    14·1 answer
  • 22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for one gallon of gas
    12·2 answers
  • Can someone help me with this :(
    10·2 answers
  • What's 950 dividend by 48
    6·2 answers
  • What is ​4 9/10​ expressed as a decimal?
    11·2 answers
  • A bakery sold 208 chocolate cupcakes in a day, which was 52% of the total number of cupcakes sold that day. How many total cupca
    14·1 answer
  • Solve the following using the Substitution Method your work must be shown step by step: x + 2y = 2
    5·1 answer
  • HELP ME NOW!!!!!!!!!! (ALGEBRA)
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!