1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anzhelika [568]
2 years ago
11

A pilot took 1/2 hours to complete his 1/3 pf his ttip how much longer will it take him to complete his trip?

Mathematics
1 answer:
Norma-Jean [14]2 years ago
7 0

Answer:

1.5 hours

Step-by-step explanation:

1/2 + 1/2 + 1/2 =1.5

You might be interested in
How do I solve this?
ziro4ka [17]
Get the app PHOTOMATH

5 0
3 years ago
1,-4,-9,-14,-19 what’s the 5th term
wlad13 [49]

Answer:

-24

Step-by-step explanation:

goes by -5

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I really don't get what the top box is asking me what to do
Kay [80]

Answer:

  • See below

Step-by-step explanation:

<u>The circle has a circumference:</u>

  • C = 2πr

This the is arc of full length θ = 360°

<u>Each degree of arc length is:</u>

  • s = 2πr*θ / 360 = πrθ / 180

<u>We have:</u>

  • r = 6 in and θ = 25°

<u>The arc length is:</u>

  • s = π*6*25/180 = (5/6)π inches terms of π

<u>The same arc is:</u>

  • s = (5/6)*3.14 = 2.62 inches (rounded)
3 0
2 years ago
What is the answer i cant solve it 6.4u-5.1u=-3.25?
Marta_Voda [28]
I hope this helps you




1,3 u = -3,25



1,3u ÷1,3 = -3,25 ÷ 1,3


u = -2,5
7 0
3 years ago
I NEED HELP ASAP<br> Write the equation of the line in fully simplified slope-intercept form.
Agata [3.3K]

Answer: y = \frac{4}{5}x + 4, if this helped you please give Brainliest

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Fill in the blank.51+7=____+51
    9·2 answers
  • Gracie can purchase 5 oranges for $4 but she only wants one what is the cost of one orange
    9·1 answer
  • Carlita purchased 8 1/2 pints of ice cream for a party. If each guest will be served exactly 1/2 pint of ice cream, what is the
    9·1 answer
  • How do you write 13.8 in standard form. Word form and expanded form
    13·2 answers
  • A car sells for $5000 and loses 1/10 of its value each year.
    9·1 answer
  • Is it (x+1)^2 ?<br> Please help
    5·1 answer
  • Solve for r write the answer in simplified form<br><br> 7 = - 7r
    13·1 answer
  • i was absent when my class learned this and my teacher is to lazy to teach it to me sooo...someone explain this to me please.
    8·1 answer
  • Need help real quick haha pls<br><br> Numbers as answers only, no variables pls. thank u! :)
    14·1 answer
  • Use inductive reasoning to find the 10th term in the sequence 5, 8, 11, 14, ...
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!