1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zaharov [31]
3 years ago
12

At a certain store, an 8-pound bag of flour costs $3.84. What is the cost per ounce

Mathematics
1 answer:
rusak2 [61]3 years ago
5 0
Each ouch would be 0.24 cents I believe? Because I got a bunch of numbers and started x it by 16. So 0.24 cents times 16 ounces equals $3.84. Therefore the cost of a ounce of flour would be 0.24 cents.

Hope this helps..
You might be interested in
10x3 tens in unit and standard form
stealth61 [152]
10*3 tens= 30= 300 units
7 0
2 years ago
Plz help i will give brainly!
Irina-Kira [14]

Answer:

The answer is c

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which statements can be concluded from the diagram and used to prove that the triangles are similar by the SAS similarity theore
velikii [3]

Answer:

RS/VU=ST/UT and ∠S≅∠U

Step-by-step explanation:

we know that

The <u>Side-Angle-Side Similarity Theorem </u>states that: If two sides in one triangle are proportional to two sides in another triangle and the included angle in both are congruent, then the two triangles are similar

In this problem the included angle is

∠S≅∠U

therefore

side RS must be proportional to side VU  and side ST must be proportional to side UT

so

RS/VU=ST/UT

<em>Verify</em>

substitute the given values

12/6=16/8

2=2 -----> is true

therefore

The two sides are proportional

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Type your answer in the box. You may use numbers, a decimal point (.), and/or a negative sign (-) in your answer. Stella is rent
True [87]
420 blaze it 


420 miles
5 0
3 years ago
Joey is saving up for a down payment on a car. He plans to invest $2,000 at the end of every year for 3 years. If the interest r
____ [38]
A=Annual amount=2000
i=annual interest=0.0205
n=number of years=3
Present value
=A((1+i)^n-1)/(i(1+i)^n)
=2000(1.0205^3-1)/(.0205(1.0205^3))
=5762.15
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Rashawn read 25 pages of his book each day until he finished the book. His book was 400 pages long.
    8·1 answer
  • Which of the following is not a real-life example of a translation?. A. going down a water slide. B. a snail traveling from one
    6·2 answers
  • RAPIDOOOOOOO PLS In a hydraulic jack, the pipe below the load has an area of 4 m2, and the pipe through which the input force tr
    11·1 answer
  • How many grams are in 2.25 kilograms
    15·2 answers
  • Can someone please help me?
    13·2 answers
  • Paula has read 70% of the total pages in a book she is reading for english class
    10·1 answer
  • A survey asked high school students
    5·2 answers
  • A car increased price by 3/4. after the increase it was priced at £84 what was the original price???
    9·1 answer
  • 8x = 96<br> How would I solve for x
    12·2 answers
  • PLS PLS PLS HELP ME...​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!