1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gwar [14]
2 years ago
12

8x = 96 How would I solve for x

Mathematics
2 answers:
Vaselesa [24]2 years ago
6 0

How to solve your problem

fomenos2 years ago
5 0

x = 12

Step-by-step explanation:

8x = 96 \\  \\ divide \:  \: both \:  \: sides

8x \div 8 = 96 \div 8 \\  \\ divide \\  \\  = x = 12 \\  \\ hope \:  \: it \:  \: helps \:

You might be interested in
Simplify 4/7 + 5/6 whoever possible
Pani-rosa [81]

Hey there!

4/7 + 5/6

≈ 24/42 + 35/42

≈ 24 + 36/ 42 - 0

≈ 59/42

≈ 1 17/42



Therefore, your answer is:

59/42 or 1 17/42

EITHER OF THOSE SHOULD WORK BECAUSE THEY ARE EQUIVALENT.


Good luck on your assignment & enjoy your day!



~Amphitrite1040:)

5 0
2 years ago
You bought a house in 1963 for $56,000. Since then, you have increased the value 6% per year. What is the value of your house in
7nadin3 [17]

Answer:

244,160

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Hi! I just need help with the last problem, number 12. I did all of the rest. Please reply ASAP, thank you!
Fed [463]

Answer:

rocky???

Step-by-step explanation:

5/2 3/8

3 0
3 years ago
Please help! How do I find y and r??
Jobisdone [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

you find r by the nearest integer of the slope to find the answer

7 0
2 years ago
5.6÷7=8 is it a reasonable quotient
Licemer1 [7]

5x6=30

30/7=4.393939349958

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A small airplane used 5 2/3 gallons of fuel to fly 2 hour trip. How many gallons were used each hour
    7·1 answer
  • Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.40. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    14·2 answers
  • H e l p :') pls and ty<br><br><br><br><br><br><br><br><br><br> and stop looking at my other tabs ;-;
    12·1 answer
  • Find the measure of angle C of a triangle ABC, if angle A=a and angle B= 2a.
    6·1 answer
  • A candy store sells caramels for $9/pound and chocolate for $12/pound. How much more is the cost of 2 pounds of caramel than 1.5
    14·1 answer
  • Which of the following is perpendicular to 4x - 3y = 8?
    9·1 answer
  • There are 4 tablespoons in cup. There are 2 cups in 1 pint. How many tablespoons are there in 1 pint?
    12·2 answers
  • To make purple paint stephen mixed 1 1/4 gallons of red paint 1 3/4 of blue paint how many gallons of purple paint did he make?
    8·1 answer
  • Where can you see where answered questions
    10·2 answers
  • The table shows the frequency of colors in a bag of skittles. Based on this data, what is the approximate probability that a BLU
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!