<em>Answer:</em>
<em>Hello There. The answer is 268</em>
Explanation
He spend £140 for 60 jumper
He sells 40%of jumper at £8 for each.
40%of 60
= 40/100 × 60
= 24 jumper
=sells at £8
= 24 ×8 =£192
After ,he sell buy 1 get one half price offer.
Ryan have 60% jumper of 60
= 36/2×8 +36/2×4
=144 + 72
= £216
Total earning= £192 + £216
=£408
So, profit = 408 - 140 = £268
Hope It Helps!
<h3>ItsNobody</h3>
Answer:
$17.22 per foot
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, divide the amount of money by the amount of feet. This will give you how much money per one foot.
310/18= 17.22222
Answer:
y is less than or equal to 2/3x + 1/5
Step-by-step explanation:
Y=14.5
x=7
40=(34-2x)+(3x-1)
140=(3y+6)+(5y+18)
16x^2 − 8x + 1 = 0
<span>Part A:
</span>b^2 - 4ac for ax^2 + bx + c
16x^2 − 8x + 1 = 0
so in this case,
a = 16, b = -8, c = 1
b^2 - 4ac
=(-8)^2 - (4 * 16* 1)
= 64 - 64
= 0
because it's equal 0, answer is one solution
Part B:
<span>4x^2 − 8x − 45 = 0
</span><span>solve the equation by factoring </span>
= (2x - 9)(2x + 5)
set (2x - 9)(2x + 5) equal to 0 to solve for x
so
(2x - 9)(2x + 5) = 0
2x - 9 = 0
x = 9/2
x = 4.5
2x + 5 = 0
x = -5/2
x = -2.5
answer
x = -2.5 or x = 4.5
Hope it helps