1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paladinen [302]
2 years ago
15

The sum of three numbers is 185

Mathematics
1 answer:
Mariana [72]2 years ago
3 0

Answer:

The Second Number is 90.

Step-by-step explanation:

P.S Can I have brainliest?

You might be interested in
Math please help me with it
seropon [69]
I hope this helps you

4 0
3 years ago
Which is one way to check 102 ÷ 6 = 17? 
katovenus [111]
The correct answer is A


4 0
3 years ago
Find the exact length of the third side.
pychu [463]

Answer:

24x^{2} +7x^{2} =

step-by-step explanation:

You have to solve this to get your answer. This is a case where you have to use the pythagorean theorem.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Si el diametro de una plaza es de 125 m, cuantos metros recorre una persona que le da 6 vueltas
Greeley [361]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
You download 12 new songs to your MP3 player. then you delete 5 old songs.Write each amount as an interger
ASHA 777 [7]

Given statement is "You download 12 new songs to your MP3 player. then you delete 5 old songs."

We have to write each amount as an integer.

Download 12 new songs means you are adding number to your MP3 player so we will use + sign for 12

So the amount in integer form will be +12


Ddelete 5 old songs means you are subtracting number from your MP3 player so we will use - sign for 5

So the amount in integer form will be -5


combining both expressions we can write final statement as:

+12-5

Which can be simplified to +7.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A rate that describes how much smaller or larger the scale drawing is than the real object
    11·1 answer
  • A 12 oz bag of birdseed cost $3.12. A 16 oz bag of birdseed cost $3.84. Which is the better deal? How much money per ounce would
    6·1 answer
  • A regular decagon has 10 sides. How many reflectional symmetries does a regular decagon have?
    7·2 answers
  • A bag of apples weighs 7 7/8 pounds and a full bag costs $10.88. By weight 1/18 of the apples are rotten . What is the cost of t
    9·2 answers
  • I need help with #2 please help and I need the work
    10·1 answer
  • In spring 2014, faculty from the City University of New York (CUNY) reported on a randomized controlled trial they conducted. Th
    8·1 answer
  • 20 POINTS WILL GIVE BRAINLIEST HELP QUICKLY!!
    15·2 answers
  • PLEASE HELP :(!!!!!!!!
    15·1 answer
  • An adult elephant that is 10 ft tall casts a shadow that is 15 ft long. Find the length of the shadow that is a 8 ft telephone b
    8·1 answer
  • If a bank offers to double your money in 8 years, what is the effective rate of interest? ​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!