1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
notka56 [123]
2 years ago
14

The cost of 5 scarves is $61.25. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
Semmy [17]2 years ago
5 0
The unit price for one is $12.25
pickupchik [31]2 years ago
4 0
$12.25

Explanation : all you have to do is divid $61.25 and 5 it will give you $12.25
You might be interested in
In the cafeteria, 80 juice boxes were put out for breakfast. After breakfast, there were 20 juice boxes left.
olchik [2.2K]

Answer:

The ratio of juice boxes remaining to juice boxes drunk = 20 / 60 = 1/3

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Let f be a function such that f(x)=2x-4 is defined on the domain.2 is less than or equal to x and x is lss than or equal to 6. T
STALIN [3.7K]
F(x) = 2x - 4
f(2 ≤ x) = 2(2 ≤ x) - 4
f(x ≥ 2) = 2(x ≥ 2) - 4
f(x ≥ 2) = 2(x) ≥ 2(2) - 4
f(x ≥ 2) = 2x ≥ 4 - 4
f(x ≥ 2) = 2x ≥ 0
f(x ≥ 2) = x ≥ 0

f(x) = 2x - 4
f(x ≤ 6) = 2(x ≤ 6) - 4
f(x ≤ 6) = 2(x) ≤ 2(6) - 4
f(x ≤ 6) = 2x ≤ 12 - 4
f(x ≤ 6) = 2x ≤ 8
f(x ≤ 6) = x ≤ 4
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A portion of a hiking trail slopes upward at about a 6 angle. To the nearest tenth of a foot, what is the value of x, the distan
kirza4 [7]
The distance covered by the hiker if he traveled a horizontal distance of 120 ft at and angle of 6° will be given by:
cos θ=adjacent/hypotenuse
let the hypotenuse be h, adjacent =120 ft, θ=6°, thus plugging in the values we shall have:
cos 6=120/h
h=120/cos 6
h=120.661 ft
Answer: 120.661 ft
5 0
3 years ago
Last month, Grayson and Justine sold candy to raise money for their debate team. Justine sold 1 1/5 times as much candy as Grays
ale4655 [162]

Answer: 4/5 of a box of candy

Step-by-step explanation:

Justine sold 1¹/₅ times the ²/₃ of a box of candy that Grayson sold.

Justin sold;

= 1¹/₅ * ²/₃

= 6/5 * 2/3

= 12/15

= 4/5 of a box of candy

6 0
3 years ago
john is looking at a map with a scale of 1/4 inch=20 miles. he measured the distance from his home to the bowling alley in town
Sergio039 [100]
1 inch=80mi

2.5*80mi=200 mi
5 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the slope of this grid?
    15·1 answer
  • Question 9. How much is 190 – 87 + 16?
    12·2 answers
  • Solve the equation for x.<br> 4y - x = 6
    12·1 answer
  • Star Cellular has several phone plans to choose from. The $39 monthly service plan allows 500 anytime minutes and charges 40 cen
    11·1 answer
  • You have two circular flower beds, as shown. The sum of the areas of two flower beds is 136 pi square feet. Find the radius of e
    11·1 answer
  • Select the correct graph of the equation.
    5·1 answer
  • Wright a paragraph to prove that the measure of angle 1 is equal to the measure of angle 3?​
    12·1 answer
  • What is the Greatest Common Factor for expression 32x+16y-48?
    5·1 answer
  • 81x-27=81x−27<br><br> what<br> is the answer
    5·2 answers
  • I am not able to solve this problem​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!