1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grandymaker [24]
2 years ago
6

Five friends attend a matinee movie and spend $8 per ticket. They also purchase a small bag of

Mathematics
1 answer:
valentinak56 [21]2 years ago
7 0
The answer is each bag cost $4.50 .
Your equation would be : (8 x 5)= 40 + (? X 5) = $63
You might be interested in
Molly painted a line around the entire perimeter of the basketball court. The length of the court was 32 meters and the width wa
xz_007 [3.2K]
The answer is 98 meters :)
5 0
3 years ago
15 men can do a piece of work in 80 days. If 5 more men are added, how long will it take to complete same piece of work?​
tresset_1 [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

This is an inverse proportion.

men = k / Time         So first we need to find k

k = men * Time         Substitute values

k = 15*80

k = 1200  Notice the units are man days.

Now what happens if we increase the number of men to 20? What happens to the number of days.

20 = 1200 / time          Multiply both sides by time

20*time = 1200            Now divide by 20

time = 1200/20

Answer: time = 60 days

4 0
2 years ago
Sqrt x^ 2 +7 -2*=x-1​
balu736 [363]
<h2>Answer:</h2>

<h3>No solution for X€®</h3><h2>Step-by-step explanation:</h2>

<h2>HOPE IT HELPS OR NOT SURE !!!!!!</h2>

8 0
2 years ago
The tax rate is 3.9%<br> What is the tax on 42$? <br> Round to the nearest hundredth
mafiozo [28]
To find the total price, we use this equation:
42 + 0.039(42)
We can make it simpler:
1.039(42)
Multiply:
43.638
Because we're rounding
The total price is $43.64

7 0
3 years ago
If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?
Amiraneli [1.4K]

Answer:

A) $0.11

Step-by-step explanation:

Since a dozen (12) eggs cost $1.35. You will divide $1.35 by 12. And it will equal 0.1125. Round it up it equals to 0.11.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Starting from 105 feet away a person on a bicycle rides toward a checkpoint and then passes it.the rider is traveling at a const
    7·2 answers
  • A local high school held a two-day fundraiser selling lunches. The equations shown represent the amount of money the school coll
    15·1 answer
  • What is the gcf of 4a^3 and 9a^4
    5·1 answer
  • N−4&lt;5<br> The solution is...?
    11·1 answer
  • What is the volume of the can?
    12·1 answer
  • Determine if two triangles are congruent. If they are, state how you know.
    9·1 answer
  • Simplify 6(x + y) + (x - y).<br><br> 6x<br> 7x<br> 7x + 6y<br> 7x + 5y
    7·1 answer
  • What is the average rate of change in the area as the radius changes from 2.5 to 5.5 feet?
    15·2 answers
  • I NEED HELP ITS EASY NO FAKE ANSWERS AND WILL GIVE BRAINLIEST THANKS LOVES
    10·2 answers
  • Pattern x and y are generated using the rules. Pattern x: start with 0 and add 6. Pattern y: start with 1 and multiply 2. Patter
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!