1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
k0ka [10]
3 years ago
9

The sum of two integers is 5. Their difference is 11. What are

Mathematics
1 answer:
Lera25 [3.4K]3 years ago
5 0

Answer:a

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Can someone please help
Fynjy0 [20]

Answer:

angle C = 78

angle D = 108

Step-by-step explanation:

the measure of angle A is 102

To find the measure of angle C

let Angle C be x

102 + x = 180 (linear pair)

x = 180 -102

x = 78

angle C = 78

angle B = 78 (vertically opposite angles are equal)

angle D = 108 (vertically opposite angles are equal)

8 0
3 years ago
Write an equivalent expression for the expression shown below:<br><br> a/3 + a/3 + a/3
iris [78.8K]

Answer:

3 (a/3) = a

Step-by-step explanation:

a/3 + a/3 + a/3

3 times a/3

the 3's cancel each other out

A

Keep up the good work! =)

3 0
4 years ago
2) <br> Help with this plzz If yhu dont ion tripping
attashe74 [19]
Its 36 because 6x2 is 12 and 12 x 3 equals 36
5 0
3 years ago
-4t=15=-1 what is t
Alexandra [31]

Answer:

-4

Step-by-step explanation:

-4t+15=-1

Subtract 15 on both sides:

-4t=-16

Divide -4 on both sides:

t=-4

3 0
3 years ago
The dance team traveled to a competition and traveled in two vans. The first van transported 2 adults and 5 students and cost $7
Shtirlitz [24]

Answer: $9

Step-by-step explanation:

Let the cost for adults be a

Let the cost for students be b.

The first van transported 2 adults and 5 students and cost $77. This will be:

2a + 5b = $77

The second van transported 2 adults and 7 students and cost $95. This will be:

2a + 7b = $95

2a + 5b = 77 ...... equation i

2a + 7b = 95 ........ equation ii

Subtract equation ii from I

-2b = -18

b = 18/2

b = $9

An student cost $9

Put the value of b into equation i

2a + 5b = 77

2a + 5(9) = 77

2a + 45 = 77

2a = 77 - 45

2a = 32

a = 32/2

a = 16

An adult costs $16

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Are the following figures similar?
    11·1 answer
  • An electrician disconnected 5 wires of different colors from their respective connections and forgot the order in which they wer
    6·1 answer
  • Write each ratio in its simplest form.
    15·2 answers
  • The time that customers wait to be served at the delicatessen for a grocery store follows the uniform distribution between 0 and
    15·1 answer
  • Need HELP ASAP/ Cant get this wrong &lt;3
    12·1 answer
  • 5 tons of rocks cost $8,200.00. What is the price per pound?<br><br>2000 ibs =1 ton
    7·1 answer
  • The circumference of a circle is 32 centimeters. Which is closest to the radius? A. 10.2 centimeters B. 5.1 centimeters C. 16 ce
    11·2 answers
  • 10 x 5/6 please answer
    8·2 answers
  • Divide £945 in the ratio 2:5
    13·1 answer
  • What is the product of (7x²y³)(3x⁵y⁸) ?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!