When comparing to thing with same rate, set up a proportion:
Inches/cost
13/.78=33/x
(13)(x)=(.78)(33) [cross multiplied]
13x=25.74 [simplified]
13/13x=25.74/13 [division property]
x=1.98
33 inches of wire will cost $1.98.
If I read correctly, 2456 pennies needs to be divided simply by 3 then rounded to the nearest hundredth. So you would do 2456/3 3 goes into 24 how many times? Then 3 goes into 5 how many times, then continue the pattern. Once you've gotten a decimal to the thousandth, round the number to the hundredth and there you go
Yes because fraction wise the denominator that is the smallest is greater. At least that is what I learned
The maximum units is 200 and , Total revenue is $8,000
<u>Step-by-step explanation:</u>
Here we have , A manufacturer finds that the revenue generated by selling of cortan commodity is given by function R(x)=80x-0.2x^ 2 , where he maximum reveremany should be manufactured to obtain this maximum units .Let's find out:
We have following function as
. Let's differentiate this and equate it to zero to find value of x for which the function is maximum!
⇒ 
⇒ 
⇒ 
⇒ 
⇒ 
⇒ 
Now , Value of function at x=200 is :
⇒ 
⇒ 
⇒ 
Therefore , The maximum units is 200 and , Total revenue is $8,000
Answer: 136 ounces
Step-by-step explanation:
Given: The ratio of cranberries and raspberries is 8:9 .
Let quantity of cranberries= 8x , quantity of raspberries = 9x
If quantity of cranberries = 64 ounces

Quantity of raspberries = 9(8) = 72 ounces
Total quantity = 64 ounces + 72 ounces = 136 ounces
Hence, the total weight of berries purchased= 136 ounces