1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alecsey [184]
3 years ago
8

What is 37 feet into yards and feet

Mathematics
1 answer:
IgorLugansk [536]3 years ago
4 0

Answer:

12 yards and 1 foot

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Mary is painting pumpkins to earn money. She plans on selling each pumpkin for $7.50. She currently has $200 in her savings acco
bixtya [17]

Answer: No. It's not proportional

Step-by-step explanation:

The direct proportion in mathematics is expressed as:

y = kx

where

y = $200

k = constant

x = $7.50

We then solve for k

y = kx

200 = 7.50k

k = 200/7.50

k = 26.67

Since k isn't a whole number, then the amount of money in her bank account proportional to the number of pumpkin she sells.

7 0
3 years ago
Find the y-intercept of the line on the graph.<br> Enter the correct answer.
klio [65]

Answer:

y-intercept =  -1

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which graph shows a linear function.<br> A) <br> B) <br> C) <br> D)
Hitman42 [59]
The First one (A) because it’s a straight line
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression could be used to solve the problem?
Paladinen [302]
THE ANSWER IS D whoops lol sorry i was in an argument lol 
4 0
3 years ago
What’s the definition of net
timurjin [86]

Answer:

it is the surface of the 3d shape spread out like an blue print

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Amy is making blueberry muffins she mix 1/2 cup of water with 1 cup of Betty Crocker blueberries muffin mix. She uses 1/4 cup of
    12·1 answer
  • Is 3x=4 a linear function
    10·1 answer
  • You earned $75 for working at a grocery store for 5 hours on a saturday. what is the unit rate,
    15·2 answers
  • Subtract: 5 – 3 1⁄3
    6·2 answers
  • NEED HELP ASAP PLEASE :(
    12·1 answer
  • HELP ME PLEASE!!!!!!
    9·1 answer
  • Please help asap !!!
    13·1 answer
  • 10. Write the equation of the line that is perpendicular to the line y = -1/5x +9 and passes through the point (-2,-2).
    13·1 answer
  • Find the amount you would pay for a jacket that costs $52 that is advertised at 25% off.
    8·1 answer
  • 100 POINTS + BRAINLIEST! HELP!!!
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!