Answer:
a) C = 250 + 1.25n
b) 1800
c) 300
Step-by-step explanation:
a) To write the equation for these problems, let's establish the constant, $250, since we are given that $250 is a FIXED cost, meaning no matter how many brochures we print, we will have to pay $250. Then, we have to pay $1.25 for each brochure, so for n amount of brochures, so we have 1.25*n. Putting it together, we have the fixed cost + the cost of producing n brochures, C = 250 + 1.25C
b) The cost of printing 2500 brochures can be found by pluggin number into the equation above. C = 250 + 1.25*2500 = $1800
c) This is the opposite question, since 625 is the final cost, we plug it into the final cost, 625 = 250 + 1.25*n. Solving gives n = 300
I'd say by rounding and similar techniques the answer is 468, though it doesn't say all the needed numbers.
A. 10 boys to 12 girls because both numbers in the given ratio have been multiplied by two 5*2=10 6*2=12. None of the other options can be simplified to the original given ratio of 5:6.
Answer:
The answer is 4.
Step-by-step explanation:
The answer is 4, 1/8 of 32 is 4.
4 Raisin Bagels were sold on Saturday
Hope this helps!:)
B because if you multiplie it it's the answer b