1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bas_tet [7]
3 years ago
13

Ashley uses a cup of water and 2 cups of sugar to make a large batch of emerging bird Fugue what ratio correctly compares the am

ount of water she uses to the amount of sugar she uses
Mathematics
1 answer:
scoray [572]3 years ago
5 0

Answer:

1:2

Step-by-step explanation:

She uses 1 cup of water and 2 cups of sugar so

1:2 or 1/2.

You might be interested in
I need to find x but I don't know how
vagabundo [1.1K]
If you're looking for the angle it is a 30, 60, 90, but if you're looking for the length of the hypotenuse it's 5
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
3х + 2y = 2<br> y = 4<br> Substitution
Pavel [41]

Answer:

x=-2

Step-by-step explanation:

hi! let's plug in 4 for y in the equation.

3x+2(4)=2

3x+8=2

3x=-6

x=-2

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
4x2 + 8x - 7 - (3x2 - X+9)​
Andreas93 [3]

Answer:

<h2>{x}^{2}  + 9x - 16</h2>

Step-by-step explanation:

4 {x}^{2}  + 8x - 7 - (3 {x}^{2}  - x + 9)

When there is a (-) in front of an expression in parentheses, change the sign of each term in the expression:

4 {x}^{2}  + 8x - 7 - 3 {x}^{2}  + x - 9

Collect like terms

4 {x}^{2}  - 3 {x}^{2}  + 8x + x - 7 - 9

{x}^{2}  + 9x - 7 - 9

Calculate

{x}^{2}  + 9x - 16

Hope this helps...

Good luck on your assignment...

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Log (4x-1)+5=8<br><br> Please help me!
nordsb [41]

log (4x-1) + 5 = 8

log (4x-1) = 8 - 5

log (4x-1) = 3

4x - 1 = 10³

4x - 1 = 1000

4x = 1001

x = 1001/4

ok done. Thank to me :>

4 0
2 years ago
What are rates and unit rates?
Allisa [31]

Answer:

A unit rate is a rate where the second quantity is one unit , such as $34 per pound, 25 miles per hour, 15 Indian Rupees per Brazilian Real, etc.

Step-by-step explanation:

how do you not know what are unit rates

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Give three real-world examples of rectangular prisms.
    9·1 answer
  • 8/3 as a terminating decimal
    11·1 answer
  • Long division 7÷688 remainder of what and the answerand what steps how to do it
    14·1 answer
  • What does 3+x equal?
    9·1 answer
  • I need help with this question please :)
    7·1 answer
  • What is 5x+2y=-49 if -9&lt;= x &lt;=-7?
    11·1 answer
  • 8TH GRADE MATH HELP IMAGE ATTACHED​
    11·1 answer
  • What is the way to solve this question (-2)^3
    8·2 answers
  • Formulate a rational algebraic equation of the problem​
    10·1 answer
  • A coca cola costs 150 yen. You buyed 30 bottles of cola and sold them at the price of 155 yen each. Find profit %​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!