Answer:
0.0365 pounds per dollar
$2.79 per pound
$2.79 per pound is typically used
Step-by-step explanation:
13.95/5 = $2.79 per pound
5/13.95 = 0.0365 pounds per dollar
Take the 4cm side and the 6cm side.
If you hook them together at one end, then there's no way they can reach the ends of the 11cm side. The farthest they can reach is 10cm.
That's what choice-B says.
Answer:
Okay so you jsut gotta divide
5/2 is basically saying 5 divided by 2, the bar basically means divide by.
Now 5/2 is 2.5
2.5 into a mixes is 2 1/2
Answer:
<h2>
-4</h2>
Option B is the correct option.
Step-by-step explanation:

Subtract the numbers

Multiply the numbers

Evaluate the power

Calculate the difference

Hope this helps..
Best regards!!