1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
quester [9]
3 years ago
5

HELP PLEASE ASAP!! WILL GIVE BRAINLIEST ❤️

Mathematics
1 answer:
Wewaii [24]3 years ago
6 0

Answer:

slope=4

Step-by-step explanation:

m=y2-y1/x2-x1

4-(-4)=8

5-3=2

8/2=4

hope this helps :3

if it did pls mark brainliest

You might be interested in
What 3/16 turned into a decimal and 5/48 turned into a decimal
Ira Lisetskai [31]
A way to do it is like this. Numerator divided by denominator so 3 divided by 16 which is .187.

5 divided by 48 is .0146      with the six repeating
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Whoever answers this can you please like show how you did it Idk how to do it
shusha [124]

Answer:

a) 2500 L b) 2250 L c) 98000 L d) 14.5 kg of rice, .725 kg of beef, 48.3 repeating kg of wheat.

Step-by-step explanation:

Ok so, this question looks intimidating but I promise it's not that bad.

a) They're asking how much water (L - meaning liters) would be needed for 25 baths.

To find this, they already give you how much water is needed for 1 bath. (100) Since this is the amount for 1 bath, we can find how much water is needed for 25 baths by multiplying 100 by 25. Your answer should be 2500 L of water.

b) This is the same thing again, but with wheat. They give us the information for how much wheat is used for 1 kg of wheat, which is 600 L. The question asks how much water would be needed to produce 3.75 kg of wheat, so we multiply 600 by 3.75 which equals 2250 L.

c) This is also the same thing but this time for beef. So we multiply 40000 by 2.45 which gives us 98000 L

d) To find this, we must divide 29,000 by the amount of water needed for 1 of each item, so we can find how much we would multiply the amount needed for 1 of each item in the first place (which is the amount of rice, beef, wheat)

So, 29,000/2000 = 14.5 kg of rice

29,000/40000 = .725 kg of beef

29,000/600 = 48.3 repeating kg of wheat.

3 0
4 years ago
Dylan purchased a new car in 1993 for $26,300. The value of the car has been depreciating exponentially at a constant rate. If t
emmainna [20.7K]

The predicted value of the car in the year 2006 to the nearest dollar would be  $651.

<h3>What is the predicted value of the car?</h3>

The first step is to determine the rate of depreciation

g = (FV/PV)^(1/n) - 1

Where:

FV = value of the car in 2001

PV = value of the car in 1993

n = number ofyears = 8

(2700/26,300)^(1/8) - 1  = -24.76%

Now determine the value of the car in 2006

2700x ( 1 - 0.2476)^5 = $651

To learn more about depreciation, please check: brainly.com/question/25552427

8 0
2 years ago
Market Basket sells chocolate chip cookies . A-Best cookies are 12 cookies for $6.00. A- Okay cookies sell 20 cookies for $ 8.00
agasfer [191]

The unit price for best cookies is $0.5

The unit price for Okay cookies is $0.4

Step-by-step explanation:

The unit cost is obtained by dividing the total cost by the quantity

Given

<u>Best Cookies:</u>

Cost = $6.00

Quantity = 12

So the unit price will be:

Unit\ price\ for\ best\ cookies = \frac{6}{12}\\=0.5\ dollars\ or\ 50\ cents

<u>Okay Cookies:</u>

Cost = $8.00

Quantity = 20

The unit price is:

Unit\ price\ of\ okay\ cookies = \frac{8}{20}\\= 0.4 \dollars\ or\ 40\ cents

The unit price for best cookies is $0.5

The unit price for Okay cookies is $0.4

Keywords: Unit price, division

Learn more about unit price at:

  • brainly.com/question/1836777
  • brainly.com/question/1859222

#LearnwithBrainly

4 0
3 years ago
What is the value of n in the equation shown below?
Anton [14]

the answer is n=10

the answer is n=10

the answer is n=10

the answer is n=10

the answer is n=10

6 0
2 years ago
Other questions:
  • This partial circle has a radius of 11 inches.
    12·2 answers
  • How many diagonals can be drawn from a vertex of an n-gon?
    7·1 answer
  • Can someone please help?
    9·1 answer
  • May i please have some help?
    5·1 answer
  • Help me plz I need help
    14·2 answers
  • I need help with this.​
    5·1 answer
  • 3 + (-2)<br><br> pls tell me answer and how to solve it
    7·1 answer
  • *WILL GIVE BRAINLIEST* Identify the model in the data below
    9·2 answers
  • Pls help 0.5a = 2a + 3
    10·1 answer
  • Jade's room is 24 feet by 12 feet. She makes a scale drawing of 8 inches by 4 inches. What scale did she use?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!