1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Airida [17]
2 years ago
15

A sine curve with no horizontal shift has a frequency of and rises 3 units above its midline,

Mathematics
1 answer:
Otrada [13]2 years ago
6 0

Answer:

ima girafee

Step-by-step explanation:

You might be interested in
1. Tra is going to order a pizza from a local pizza parlor. She will choose 1 crust, 1 sauce, 1 topping and 1
Talja [164]

Answer:

ira can make 4 pizzas

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
It would take Delia 3 hours longer to re tile their bathroom by herself than it would for kari to retile on her own. If they wor
max2010maxim [7]

Answer:

6hours

Step-by-step explanation:

From the given information:

Suppose it took Karl x hours to retile her bathroom,

Then it will take Della 3 hours longer i.e (3+x) hours

If Della and Karl work together or will take them 2 hours

The objective is to determine how long it will take Delia to retile the bathroom alone?

∴

\dfrac{1}{x}+\dfrac{1}{3+x}= \dfrac{1}{2}

\dfrac{x+3+x}{x(3+x)}= \dfrac{1}{2}

\dfrac{2x+3}{3x+x^2}= \dfrac{1}{2}

By cross multiplying, we have:

2(2x+3) = 3x+x²

4x + 6 = 3x + x²

3x + x² - 4x - 6

x² - x - 6 = 0

Using quadratic equation

x² -3x +2x - 6 = 0

x(x - 3) + 2(x - 3) = 0

(x +2) (x - 3) = 0

x + 2 = 0 or x - 3 = 0

x = -2 or x = 3

Since we are concerned about the positive integer,

Then, Karl = x = 3 hours while Della which is (3+x) = 3+3 = 6hours

6 0
2 years ago
Please Solve The Triangle for x
telo118 [61]
What triangle? Is there one on here?
4 0
2 years ago
A total of 1,650 boxes of Girl Scout cookies were sold last week. Each large box cost $3.50 and each small box cost $2.00. The G
s344n2d4d5 [400]

Answer:

900 large boxes were sold, and 750 small boxes.

Step-by-step explanation:

This question can be solved by a system of equations.

I am going to say that:

x is the number of large boxes of cookies sold.

y is the number of small boxes of cookies sold.

A total of 1,650 boxes of Girl Scout cookies were sold last week.

This means that

x + y = 1650

So

x = 1650 - y

Each large box cost $3.50 and each small box cost $2.00. The Girl Scout group earned $4,650.

This means that

3.5x + 2y = 4650

Since x = 1650 - y

3.5(1650 - y) + 2y = 4650

5775 - 3.5y + 2y = 4650

1.5y = 1125

y = \frac{1125}{1.5}

y = 750

x = 1650 - y = 1650 - 750 = 900

900 large boxes were sold, and 750 small boxes.

8 0
2 years ago
I need helpppppppppppp
____ [38]

Answer:

The first one is 36 i think and the second is 28 i think

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve for x 3x/4 + 3=27
    12·1 answer
  • What is the answer for -1.2(-3.05)
    13·1 answer
  • Find the number of four-digit numbers which are not divisible by 4?
    9·1 answer
  • 69 - v -10 43
    9·1 answer
  • 9x+1/2y51<br> 7x+1/3y=39
    13·1 answer
  • Find the value of x that will make L||M.<br> 2x - 3<br> M<br> X + 4<br> x = [?]
    7·2 answers
  • A local Latin restaurant specializes in Peruvian, Cuban, and Tex-Mex cuisines in their recipes. Lomo Saltado, “Beef Stir-fry,” i
    14·2 answers
  • A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
    14·1 answer
  • Someone pls help me with this I will make you brain
    13·2 answers
  • Question 10 of 10
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!