1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goldenfox [79]
2 years ago
7

Al's Produce Stand sells 8 ears of corn for $2.25. Barbara's Produce Stand sells 12 ears of corn for $3.50. Write two equations,

one for each produce stand, that model the relationship between the number of ears of corn sold and the cost. Then, use each equation to help complete the tables below. ​
Mathematics
1 answer:
Gennadij [26K]2 years ago
3 0

Answer:

6n = 1.50

and

13n = 3.12

Step-by-step explanation:

Here in this question, we are interested in writing equations that relate the number of ears of corn sold and the cost.For Al’s produce stand, let the price per corn sold be n

Thus;

6 * n = 1.50

6n = $1.50 •••••••(i)

For the second;

let the price per corn sold be n;

13 * n = $3.12

-> 13n = 3.12 •••••••••(ii)

You might be interested in
What is the solution to the system graphed below?
Feliz [49]

Answer:

Option D.

Step-by-step explanation:

We need to find the solution to the system graphed below.

If a system of equation have 2 linear equation then the intersection point of both lines lines is the solution of the system of equations.

In the given graph two straight lines intersect each other at (-1,-1).

Point of intersection = (-1,-1)

So, by using the given graph we can conclude that the solution of given system of equations is (-1,-1).

Therefore, the correct option is D.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
in a AP the first term is 8,nth term is 33 and sum to first n terms is 123.Find n and common difference​
allsm [11]

I believe there is no such AP...

Recursively, this sequence is supposed to be given by

\begin{cases}a_1=8\\a_k=a_{k-1}+d&\text{for }k>1\end{cases}

so that

a_k=a_{k-1}+d=a_{k-2}+2d=\cdots=a_1+(k-1)d

a_n=a_1+(n-1)d

33=8+(n-1)d

21=(n-1)d

n has to be an integer, which means there are 4 possible cases.

Case 1: n-1=1 and d=21. But

\displaystyle\sum_{k=1}^2(8+21(k-1))=37\neq123

Case 2: n-1=21 and d=1. But

\displaystyle\sum_{k=1}^{22}(8+1(k-1))=407\neq123

Case 3: n-1=3 and d=7. But

\displaystyle\sum_{k=1}^4(8+7(k-1))=74\neq123

Case 4: n-1=7 and d=3. But

\displaystyle\sum_{k=1}^8(8+3(k-1))=148\neq123

8 0
3 years ago
Witch of the following properties can be used to show that the expression 4^5/3 is equivalent to ^3√4^5
xz_007 [3.2K]

Step-by-step explanation:

I think so option b Is answer

8 0
3 years ago
Factor:14x3 – 21x
Vlada [557]
7x (2x^2 - 3) is your answer my dude/lady
7 0
3 years ago
3/12 = y/8 solve for y
PIT_PIT [208]
2 is the answer for y
6 0
3 years ago
Other questions:
  • On the lines below write a word problem that involves division and would have a correct answer of 4/7
    10·1 answer
  • True or False? The circumcenter of a triangle is the center of the only circle that can be inscribed about it.
    6·1 answer
  • If three dozen cookies cost $9, what is the cost per cookie?
    9·2 answers
  • Enter the sum of the numbers as the product of their GCF and another sum. 42 + 30
    10·2 answers
  • We wish to give a 90% confidence interval for the mean value of a normally distributed random variable. We obtain a simple rando
    5·1 answer
  • Becky is typing an essay for her class the essay needs to be 2,500 words long Becky can type 25 words per minute if Becky has 70
    8·1 answer
  • What is the predicted profit when the number of items made (x) is 2,500, and the number of stores stocking the product (x2) is 5
    12·1 answer
  • What is the greatest integer $x$ for which $\frac79 > \frac{x}{13}$?
    6·1 answer
  • I need help I have 20 min
    11·2 answers
  • Answer the full thing and I will give brainlist
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!