1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ludmilkaskok [199]
4 years ago
10

Dave rented a jet ski for $6 per hours plus $20 for insurance. How many hours did he use the jet ski if he spent a total of $68?

solving equation applications equations and solution
Mathematics
2 answers:
Mekhanik [1.2K]4 years ago
7 0

Answer:

8 hours

Step-by-step explanation:

6x+20=68

subtract 20 from both sides

6x=48

divide 6 both sides

x=8

snow_tiger [21]4 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The perimeter of a rectangular painting is 310 centimeters. If the width of the painting is 64 centimeters, what is its length?
OlgaM077 [116]
The length of the painting is 91 centimeters.
4 0
3 years ago
Noah’s recipe for one batch of sparkling orange juice uses 4 liters of orange juice and 5 liters of soda water. If someone uses
hodyreva [135]
500 liters of soda water
6 0
2 years ago
Plzz help no. 6 rate
Makovka662 [10]

Step-by-step explanation:

If 200 g fertiliser required for 8 m^2 then for 1m^2 we'd need 25 g of fertiliser

(i) 14×25 = 350 g fertiliser would be needed for 14 m^2 land

(ii) 450÷25 = 18 m^2 land could be fertilised with 450 g fertiliser

3 0
3 years ago
A population has a mean muμequals=8484 and a standard deviation sigmaσequals=2424. find the mean and standard deviation of a sam
den301095 [7]
<span>mean muμequals=8484 and a standard deviation sigmaσequals=2424</span>
3 0
3 years ago
What is -5(4x-2) simplify
LUCKY_DIMON [66]
The answer is -20x+10
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A school sells 292 tickets for a basketball game. An adult ticket costs $3. A student ticket cost $1. They collect $470 in ticke
    14·1 answer
  • A car is traveling up a steep ramp to a parking garage.the ramp is 445 feet long and rises a vertical distance of 80 feet. What
    9·2 answers
  • 450 students are graduating from Big Lake High School this year. 68 percent of these students plan to go to college next year. 1
    10·2 answers
  • A pair of pants costs twice as much as a shirt. The total cost of 1 pair of pants and 1 shirt is $18. If s represents the cost o
    8·1 answer
  • Find the unit rate. A 6oz jar of jalapeños cost $2.34
    13·2 answers
  • What is the value of 5^3¡^9
    5·1 answer
  • I think I’m wrong on this question , can I get help .
    12·1 answer
  • There are 72 students for every 6 teachers on the field trip. What is the unit rate, in students per 1 teacher
    8·2 answers
  • Which expression has the greatest value<br> when x = 3<br> 223<br> 2x3 +5<br> (2x)<br> (x - 1)3
    10·1 answer
  • Sally ate lunch at a restaurant.
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!