1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vesnalui [34]
2 years ago
7

Diego bought a school textbook that cost $56.18 This amount includes a tax of 6.60%. What was the cost of the book before the ta

x?​
Mathematics
1 answer:
bekas [8.4K]2 years ago
8 0

Answer:

The answer is $59.89 after sales tax.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which ordered pair is a solution to the system?
andreev551 [17]
The answer is C.(-2,3)<span />
7 0
2 years ago
Calvin's school is 2.3 miles directly south of his house. After school, he takes a bus 1.8 miles directly west to the sports com
VladimirAG [237]

Answer:

2.9 miles

Step-by-step explanation:

If you draw this as a diagram, you will see that it is a right angled triangle and the missing side is the hypotenuse (the longest side). To calculate this, you will need to use the right angle law:

a^{2} + b^{2} = c^{2}

check out the document below (sorry, it's a little bit blurry)

3 0
3 years ago
I need help with this one and the others .
timurjin [86]
20 and 0 are your answers
4 0
2 years ago
A credit card balance is $452.18. Find the new balance after these things happen: two items costing $26.45 and $15.90 are return
r-ruslan [8.4K]

Answer:

the anwser is 232.33

Step-by-step explanation:

i added all of the things that happened and then toke that number and subtracted that from the main number.

hope this helps

8 0
3 years ago
A) hat contains 4 red marbles and 3 blue marbles. Draw a tree diagram to illustrate the possible outcomes for selecting a marble
Charra [1.4K]

Answer:

there are 7 outcomes.

the chances of one is one in 7 and the chances of two is 1 in 14. the third is somewhere around 43%

Hope this helps!!! Brainliest?!

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • ​ Quadrilateral ABCD ​ is inscribed in this circle.
    11·1 answer
  • 16 e-mails to 6 text messages - 10 e- mails to 4 text messages proportions
    13·1 answer
  • A package of beans in cans costs $32.50. How much does each can cost if there is 20 cans in the package?​
    5·1 answer
  • Ms. White has 15 students in her first grade class. Troy is the line leader for the week, and Mackenzie is last because she was
    6·2 answers
  • Find original price.<br> Swimsuit discounted 65% on sale for $20.30
    6·1 answer
  • Glenn is collecting aluminum cans to earn money. He has 5 bags that hold an average of 300 cans each. If he gets 2.00 for every
    10·1 answer
  • Does the bathroom have enough water and shampoo for 888 long-haired members and 777 short-haired members?
    13·1 answer
  • Who baked more cookies per batch?
    9·2 answers
  • Help me please<br><br> Solve the inequality s:<br><br> 5s+2&gt;7
    6·1 answer
  • How do you say |-5| &lt; 3 ?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!