47 the image says both triangles are similar so all you have to do is take the two angles add them than subtract it by the total of a triangle 180 and you get your answer 47
Answer:
5.3
Step-by-step explanation:
Use Pyth Theorem
a^2 + b^2 = c^2
6^2 + b^2 = 8^2
36 + b^2 = 64
b^2 = 28
Sq root of 28 = 5.3
The forward differences for this data is 1, 1, 1, 1, 1, 1 (since 10 - 9 = 1, 11 - 10 = 1, etc). Since we only need one iteration of differences, a linear polynomial will fit the data exactly.
Answer:
cost per pound = $4.20
Step-by-step explanation:
Cheese cost per pound = ?
first for the cost per pound
cost per pound = total cost / pounds bought
cost per pound = $10.50 / 2.5 pounds
cost per pound = $4.20
to check the above answer is correct
cost per pound = total cost / pounds bought
cost per pound = $12.60 / 3 pounds
cost per pound = $4.20
Therefor, the cheese costs $4.20 per pound.
Answer:
$0.25+$0.05+$0.03=$0.33
$0.33•6=$1.98
$1.98+$4.87=$6.85
Step-by-step explanation: