1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artyom0805 [142]
2 years ago
15

What is the median of the data set?

Mathematics
2 answers:
hodyreva [135]2 years ago
8 0

Answer:

The median is 11 :)

Step-by-step explanation:

The 2 middle numbers are 10 and 12 [since you have to put them in numerical order]. So, you have to add the 10 and 12 up then divide by 2 to get the answer! I hope this helped :)

Artist 52 [7]2 years ago
4 0

Answer:

11.7

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I need to find the median ,mean,mode,range,and
Makovka662 [10]
Median: 23.5
12 and 35 are in the middle so you add them and divide by 2, leaving you 
23.5 as your median.
Mean: 41.3
Add all numbers together and divide the sum by the number of numbers added. So all numbers added together equals 413. Divide by ten the nuber of numbers added. 413/10 equals 41.3. 
Mode: 99
The number that appears most often. In this case, 99 would be the mode. 
Range: 98
The lowest number subtracted from the highest number. 99-1 equals 98.
IQR: 84.75

Hope this helped! :)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an equivalent expression for (x - 11)(x + 9).
vodka [1.7K]

Answer:

x²-2x-99

Step-by-step explanation:

(x-11)(x+9) - foil method

x times x = x squared

x times 9 = 9x

-11 times x = -11x

-11 times 9 = -99

x squared + 9x + 11x + -99

x squared-2x-99

7 0
2 years ago
PLZ help me out with this
Marta_Voda [28]

Answer:

diving the angle into two congruent angles

Step-by-step explanation:

bisecting an angle means dividing the angle into two equal parts

5 0
2 years ago
I WILL GIVE A CROWN JUST NEED HELP ASAP
pav-90 [236]

Answer:

$720

Step-by-step explanation:

First tutor = 30 x 10 = $300

Second tutor = 30 x 14 = $420

Total = 420 + 300 = $720

3 0
2 years ago
HELPPP!!! jenny packaged 108 eggs in 9 cartons. what is the unit rate for eggs per carton
dusya [7]

Answer:

12 is the rate

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • An "a" value of less than 1 produces a graph with an exponential decay . True or false ?
    8·1 answer
  • 5.804 rounded to the nearest hundred
    12·2 answers
  • you can afford a $250 per month car payment. you've found a 3 year loan at 2% interest . how big of a loan can you afford
    15·1 answer
  • Sergio thinks he will need 90 cups of fruit juice to make 210 cups of punch. Explain his method. How many cups of fruit juice wo
    5·1 answer
  • To find the weight of the oldest gorilla in the zoo, b, you can use the equation 2b – 15 = 605. Plug the weight of each gorilla
    14·2 answers
  • ❗️Help needed please ❗️
    9·2 answers
  • Kirby is packing granola bars for a field
    10·1 answer
  • Please help me solve this! 2 1/3 x 1 1/2
    13·1 answer
  • Which number line and equation show how to find the distance from -2 to - 5?
    12·1 answer
  • Find the value of x?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!