1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valentina_108 [34]
3 years ago
14

Mr.Q's class is having a giveaway where his students can receive 100 classroom credits. He will pull names out of a hat and sele

ct two winners. Once a student wins, they are not eligible to win a second time. If there are 40 total people in the class, including you and your best friend.
What is the probability that both you and your best friend get the 100 classroom credits?
PLEASE SHOW WORK!!​
Mathematics
1 answer:
Sladkaya [172]3 years ago
7 0

Answer:

1/1560

Step-by-step explanation:

The chance of you winning is 1/40, since there are 40 students and you are one of those students. Since, you cannot win again once you win once, you are eliminated. This leaves us with 39 people left. The chances of your friend being chosen out of the 39 people left is 1/39. Now you must multiply 1/40 and 1/39. After multiplying, you get 1/1560.

You might be interested in
The value of -9(square root) is not-3 because
love history [14]

Answer:

A)  (-3)^{2} \neq -9

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Area of a square is 80cm square what is it perimeter
tatyana61 [14]
The perimeter of the square is 35.78

The formula for the perimeter of a square using its area is:
P = 4\sqrt{A}
7 0
3 years ago
Jennifer paid $3.75 for 3 doughnuts. What is the unit price for the doughnuts?​
Scrat [10]

Answer:

Cost of one doughnut = $1.25

Step-by-step explanation:

Doughnut           Cost

  3                       3.75

   1                         x

\frac{3}{1} = \frac{3.75}{x}\\\\3 \times x = 3.75 \times 1\\\\x = \frac{3.75}{3} = \$ 1.25

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost and revenue functions for producing and selling x units of a product are given. Cost and revenue are expressed in dolla
Flauer [41]

Answer:

(A) the number of units produced and sold at break-even point is the value of X and that is 1.126 units.

(B) the dollar amount coming in and going out at this point/level is the price of X and that is 0.37 dollars

(C) the profit function for X units produced and sold is: π(x) = R(x) - C(x)

where pie (the symbol "π") represents PROFIT.

Step-by-step explanation:

(A) C(x) = 75x + 84 ...(equation 1)

660R(x) = 245x

R(x) = 245x ÷ 660 = 0.3712x

So R(x) = 0.3712x ...(equation 2)

To find X, equate the cost function to the revenue function

75x + 84 = 0.3712x

X = -1.126units

Since quantity cannot be negative in real life situation, we use the modulus of X in place of the above value.

|X| = 1.126 hence X = 1.126 now

Since we equated cost to revenue in order to get this quantity X, X is the quantity produced and sold at break even point.

Break-even point is the point where cost = revenue

This is also the point where profit is zero because profit = revenue - cost

(B) Revenue = Price × Quantity

R = P×Q

Our revenue here is 0.3712x

Which is equal to 0.418 dollars

So P = R÷Q

Price = 0.418÷1.126 = 0.37 dollars

(C) This is the profit function from producing and selling X units of the product: π(x) = R(x) - C(x)

4 0
3 years ago
Calculator
AnnZ [28]
It is 20 Square feet
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is this please 12=r/2
    9·1 answer
  • The length of a rectangle is 2 inches more than the width. The perimeter is 24 inches. Find the length and width
    6·1 answer
  • Please help me with this question
    8·1 answer
  • Plz help im cheeks at math
    5·1 answer
  • A standardized​ exam's scores are normally distributed. In a recent​ year, the mean test score was 1491 and the standard deviati
    8·1 answer
  • Help plzzz i will give points and brainly
    11·1 answer
  • 23. The density of mercury is 13g/cm cubed. If there are 4 cm cubed of mercury, what is the mass?
    12·2 answers
  • Solve (x + 1)2 – 4(x + 1) + 2 = 0 using substitution. u = Select the solution(s) of the original equation.
    12·2 answers
  • I will give brainliest and A LOT OF POINTS please help!!!!!!!!!!!!!!!!!
    15·1 answer
  • 1) Hot dogs are sold in packs of 10 and hot dog buns are sold in packs of 8. Tommy wants
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!