1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
damaskus [11]
3 years ago
8

5 apples and 6 bananas cost $9.55. 8 apples and 10 bananas cost $15.60. What is the cost of one apple?

Mathematics
1 answer:
iragen [17]3 years ago
4 0

Answer

$1.95

Step-by-step explanation:

15.60 divided by 8

You might be interested in
Funcions f(x) and g(x) are defined below.
DochEvi [55]
The answer is A Becuase you only tell the x axis and there is only 2 points on the x axis
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
SOMEONE HELP !!!!! PLEASEEEEEEEEEE!!!¡¡¡!¡!¡
vladimir1956 [14]
Answer is a, 57.49.

17.42-12.60-9.62= $-4.80+62.29=57.49
4 0
3 years ago
Write an equation of the line that passes through (0, 4) and (0, -3)
andreev551 [17]

Answer: Slope is undefined. x=0

slope calculation: -3-4/0-0 = -7/0 and anything divided by 0 is undefined

the x value in the coordinates is 0 so it’s x=0 line.

vertical lines always have undefined slopes

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The wheel on a car completes
mars1129 [50]

Answer:

Step-by-step explanation:

Let d be the diameter of the wheel.

Circumference = πd

(35.325 m)/(25 revolutions) = (1.413 m)/revolution

πd = 1.413

d = 1.413/π = 0.45 m

4 0
3 years ago
A cake recipe calls for 4 cups of flour and 2 cups of sugar.
Natalka [10]

Answer:

The unit rate is 2 cups of flour per cup of sugar.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help please? I’m so dumb
    5·1 answer
  • Whats the problem help me
    6·1 answer
  • What is 10 to the power of 6
    14·2 answers
  • by A list the lengths of 3 sides that could make a triangle. by b list the lengths of 3 sides that could not make a triangle
    15·1 answer
  • Simplify the expression<br> 2y + y + gy.<br> Need hellllp plss
    15·1 answer
  • Madeline is saving up to buy a new jacket. She already has $65 and can save an
    8·2 answers
  • Un número decimal periódico mixto es un número irracional.
    8·1 answer
  • A 4-pound bag of sugar contains 454 one-teaspoon servings and costs $3.49. A batch of muffins uses 1 2 cup of sugar. How many wh
    12·1 answer
  • Please help me im to Dum. Please show all work.
    11·2 answers
  • 100 POINTS FOR BOTH SIDES PLZZZ Plzzz help me with this SIDES
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!