1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svetlana [45]
2 years ago
7

Round 97.081 to the nearest 10th

Mathematics
2 answers:
Travka [436]2 years ago
7 0

Answer:97.1

Step-by-step explanation:

SIZIF [17.4K]2 years ago
5 0

Answer:

97.1

Step-by-step explanation:

the 10th is the first decimal place with the second being 100th then 1000th and so on.

so since the number after it is an 8 we round it up to 1

You might be interested in
-0.38 written as a fraction the 8 is a repeating decimal
Simora [160]

Answer:

\frac{-7}{18}

Step-by-step explanation:

The line in between the numerator and denominator serves as a division sign so, -7 divided by 18 equals -0.38 with the 8 repeating

8 0
3 years ago
What is the value of 3'5/3'3
VladimirAG [237]

Answer:

<h3>1.05128205</h3>

Step-by-step explanation:

hope it helps

#carryonlearning

8 0
2 years ago
How to find the measure of angels
Travka [436]
To find the measure<span> of the smallest angle of the triangle, we multiply 4 times 10. So, 4 x 10 = 40. Remember, the sum of the angles of a triangle is 180 degrees. Just take what you are given in a problem and try to </span>determine<span> what will make the final angle add up to 180 degrees.</span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
You purchase $650 worth of a stock at $2/share. The number of
Yuki888 [10]

Answer:

400k

Step-by-step explanation:

the reason why is bcz youre gay jk haha its because you have to mulitply 650 by 2 then square it divide by 2 and then cube it then you will have to do the quadraric formula to get your answer

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate for $240 for 4 days
frosja888 [35]
I think it is $60 per day
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the degree of the sin of .19
    8·1 answer
  • The number of hours a typical student spends per week at school has an Order of Magnitude of 1.
    13·1 answer
  • Circle the value of the meaning of the underlined 572 underline is the 5
    14·1 answer
  • Add 5 gal 2qt + 4gal 3qt​
    15·1 answer
  • Algebra questions is what I need to know
    8·1 answer
  • Salma Serra purchased a truck. last year she drove the truck 12,340 miles. the fixes costs totaled $1,428 , while variable cost
    8·1 answer
  • A student saves $15 per week toward the purchase of a guitar. Her grandmother gives her $50 to help her reach her goal. Which fu
    7·2 answers
  • Write an equation of the line that has a slope of -5 and a y- intercept of 4 in a slope intercept form.
    6·1 answer
  • The concept of hope is nothing more than giving up. A word that holds no true meaning.
    12·2 answers
  • Q16. Find x^2 + 1/x^2 , if x + 1/x = 3
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!