1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ikadub [295]
3 years ago
11

Joseph is shopping for school supplies. The store is selling 4 notebooks for $5. Joseph needs to buy 5 notebooks. How much will

it cost? Explain how you found your answer.
Mathematics
1 answer:
Slav-nsk [51]3 years ago
5 0

Answer:

It will cost $6.25

Step-by-step explanation:

You will do 5/4 and that will equal 1.25 and then you will do 1.25 x 5 = 6.21

You might be interested in
What is the equivdent<br> equation to: –6=3y
Morgarella [4.7K]

Answer:

-2 is the answer

Step-by-step explanation:

mark as me brainlist

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
-1 3/5 divided by -2/3 written as mixed number
blondinia [14]
First, you must change all of this into improper fractions, like shown below.
- \frac{8}{5}\div - \frac{2}{3} =
Now you must change the sign.
- \frac{8}{5}* - \frac{2}{3} =
Then we must reciprocalize 2/3.
- \frac{8}{5}* - \frac{3}{2} =
Now we multiply, to get 2 4/10.
8 0
3 years ago
The cost of the five most popular items at an airport gift shop include a $12.99 decorative mug, a $2.99 postcard, a $3.49 keych
Leno4ka [110]

Exchange rate refers value of a currency in another.The cost of the decorative mug is 83.98 China Yuan.

<h3>What is the exchange  rate?</h3>

The term exchange rate has to do with the value of a currency in another currency. Given the fact that international trade is the mainstay of the global economy, it is important that one currency should be converted to another for the purpose of the ease of doing business.

The dollar is often the international currency for trade. Its us always necessary to convert the dollar into the local currency of the country where the business is done using the correct exchange rate.

Now If I want to convert the cost of the decorative mug to China Yuan;

I already know that;

1 US dollar =  6.4651 China Yuan

12.99 US dollar = 12.99 US dollar  * 6.4651 China Yuan/1 US dollar

= 83.98 China Yuan

Hence, the cost of the decorative mug is 83.98 China Yuan.

Learn more about exchange rate:brainly.com/question/22996931

#SPJ1

3 0
2 years ago
PLEASE HELP!!! PRE CAL!!!
kipiarov [429]
Please help my latest question

8 0
3 years ago
Find the unit rate:<br><br> $1.32 for 12 ounces<br><br> plz help
iren2701 [21]

Answer:

<h2>$0.11 per ounce</h2>

Step-by-step explanation:

$1.32/12oz = x/1oz

Cross Multiply.

1.32 = 12x

Divide both side by 12.

1.32/12 = x

Convert to decimal.

$0.11 for 1 ounce

3 0
2 years ago
Other questions:
  • In 1999, there were 9860 Great Danes registered with the American Kennel Club. The number of
    12·1 answer
  • What is the area of a 6x6x6 equilateral triangle?
    5·2 answers
  • PLEASE HELP If You Are not SURE please don't answer PLEASE show work and steps
    12·2 answers
  • The distance from Earth to the sun is about 9.3 × 10 7th power miles.
    8·1 answer
  • Triangles and algebra
    8·1 answer
  • Which answer choice is a solution to the inequality 1.5x + 3.75 greater than or equal to 5.5
    7·2 answers
  • Is -6.809 more or less than -6.812
    12·1 answer
  • Jean wants to invest a gift of $4,250 in the stock market. A broker suggests two companies, Solar Solutions (SOLR) and Frontline
    15·2 answers
  • What is the square root of 4
    9·1 answer
  • Brainliest if it is right
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!