Make a proportion to find the cost for 12 flowers based on the price for 4 flowers.
4/10=12/x
Cross multiply and you get 4x=120 Divide 4 on both sides of the equation.
X is $30.
Then, you find the unit price of 1 flower by dividing 10 by 4. Each flower cost $2.50.
Convert 20% to decimal which is 0.2.
Multiply 0.2 by 2.5 and you get 0.5. Subtract 0.5 from 2.5 to get 2.
Write an equation using the information: $2 for each flower and you only have $30 to spend.
The equation is 2x=30. Divide 2 on both sides and you get x=15 flowers
Answer:
x=4
Step-by-step explanation:
Alright so for this one the following angles are corresponding meaning that the two equations are equal to each other. Knowing that you then have to set up an equation and the equation is 25x=4+24x. Now you wanna get the variable and the constant on different sides. To do this you subtract 24 from each side to get 1x=4. Then you divide each side by 1 to get x=4
Answer:
the answer is a
tell me if it’s rite or wrong I did the work as best as I could
Answer:
The answer is C. I hope this helps and is the paper red? That's cool. Anyways have a nice day!!
Step-by-step explanation: