1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miskamm [114]
3 years ago
11

Shawna was going to sell all of her stamp

Mathematics
1 answer:
german3 years ago
3 0

Answer:

She started with 50 stamps

Step-by-step explanation:

Hi! For these types of problems we always result to going backwards. So, she now has 30 right? So, to reverse into the problem, we do the opposite of what it says. "She then bought five more" 30 - 5 = 25. Then it says she sold half of them. 25 x 2 = 50. If we recheck by going back, she sold half of them (50 / 2 = 25) and she bought five more (25 + 5 = 30).

Hope this helps!

You might be interested in
Help me, please! I will mark the brainiest! ANY OFF TOPIC ANSWER WILL BE DELETED!
Lynna [10]
The anwser is 3x-5 yuhhhhhhhhhhhhhhhhh
4 0
3 years ago
One half of the sum of 3 and q
ivann1987 [24]
Here you go let me know if you have questions
7 0
3 years ago
A powder diet is tested on 49 people, and a liquid diet is tested on 36 different people. Of interest is whether the liquid diet
brilliants [131]

Answer:

There is not enough evidence to support the claim that the liquid diet yields a higher mean weight loss than the powder diet (P-value = 0.15).

Step-by-step explanation:

This is a hypothesis test for the difference between populations means.

The claim is that the liquid diet yields a higher mean weight loss than the powder diet.

Then, the null and alternative hypothesis are:

H_0: \mu_1-\mu_2=0\\\\H_a:\mu_1-\mu_2< 0

The significance level is 0.05.

The sample 1 (powder diet group), of size n1=49 has a mean of 42 and a standard deviation of 12.

The sample 2 (liquid diet group), of size n2=36 has a mean of 45 and a standard deviation of 14.

The difference between sample means is Md=-3.

M_d=M_1-M_2=42-45=-3

The estimated standard error of the difference between means is computed using the formula:

s_{M_d}=\sqrt{\dfrac{\sigma_1^2}{n_1}+\dfrac{\sigma_2^2}{n_2}}=\sqrt{\dfrac{12^2}{49}+\dfrac{14^2}{36}}\\\\\\s_{M_d}=\sqrt{2.939+5.444}=\sqrt{8.383}=2.895

Then, we can calculate the t-statistic as:

t=\dfrac{M_d-(\mu_1-\mu_2)}{s_{M_d}}=\dfrac{-3-0}{2.895}=\dfrac{-3}{2.895}=-1.04

The degrees of freedom for this test are:

df=n_1+n_2-1=49+36-2=83

This test is a left-tailed test, with 83 degrees of freedom and t=-1.04, so the P-value for this test is calculated as (using a t-table):

\text{P-value}=P(t

As the P-value (0.15) is greater than the significance level (0.05), the effect is not significant.

The null hypothesis failed to be rejected.

There is not enough evidence to support the claim that the liquid diet yields a higher mean weight loss than the powder diet.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Divide 20m^2n^3 - 10m^2n by 5mn
Sonja [21]

\frac{20 {m}^{2} {n}^{3}  - 10 {m}^{2}n  }{5mn}  \\  =   \frac{5mn(4m {n}^{2} - 2m) }{5mn}  \\  = 4 {m}^{2} n - 2m \\  = 2m(2mn - 1)

Hope this helps. - M
6 0
3 years ago
For this set of data,<br> 89, 88, 84, 87, 89, 84, 84, 83, 85, 89, 84<br> Find the standard deviation
Ilia_Sergeevich [38]

Answer: 2.2962419891482

Step-by-step explanation: First get the mean of the numbers or the average

the mean in this case is 86

then subtract each number by the mean of 86

the numbers then become : 3, 2, -2, 1, 3, -2, -2, -3, -1, 3, -2

then square all the numbers to get : 9, 4, 4, 1, 9, 4, -4, 9, 1, 9, 4

then find the mean of those numbers which is 5.2727272727273

then find the square root of this number to find the standard deviation

2.2962419891482 is the standard deviation

hope this helps mark me brainliest if it helped

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 3y+12=2x in slope-intercept form?
    12·1 answer
  • Y=5/3x+1 and y=5/4x-7 determine if the equations are parallel, perpendicular or neither
    9·1 answer
  • I need the answer to this equation-20 + 11v = 27
    12·1 answer
  • A store sells 8-foot boards for $2.40 each. What is the cost per foot?
    6·1 answer
  • (3,-2), (-3,-2), (1,4), (-6,5), (1,3), (-20, 7)}<br> Domain :<br> Range:
    12·1 answer
  • If it's possible to tell, decide if a and b are positive or negative: a-3&gt;b-3 and b&gt;4
    9·1 answer
  • You toss a fair number cube with 1 to 6 and flip a coin.
    14·1 answer
  • Janice has $64 left in her checking account. If she writes a check for $87, what
    15·2 answers
  • Find the geometric mean between 20 and 5
    8·2 answers
  • Please help ASAP!! Conner and Jana are multiplying (3⁵6⁸)(3⁹6¹⁰).
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!