1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oee [108]
2 years ago
8

Dalton is building a treehouse and has a 25-foot piece of wood to work with. The actual piece he needs can vary by as much as 3

feet.
PART A: Write an absolute-value equation that you can use to find the minimum and the maximum length.


PART B: Solve the equation to find the minimum and maximum length.
Mathematics
1 answer:
Softa [21]2 years ago
3 0

Answer:

25+28

Step-by-step explanation:

You might be interested in
100 x 100 uygjfdis9iiugjnjjbjf
Maslowich
✨10,000 I want a pickle✨
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
5x + 8 − 3x = −10<br><br> x = −9<br> x = −1<br> x = 1<br> x = 9
zvonat [6]

Answer:

-9

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
I am completely lost and I need help to understand
garik1379 [7]
I think your answer is gonna be 20 


3 0
3 years ago
What is the equation of the line shown in the coordinate plane below?
valentina_108 [34]

Answer:

There's no picture for us to refer to. I need a picture to answer the question.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix. What is the unit price (dollars per pound)?
jekas [21]

Answer:

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

Step-by-step explanation:

Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix.

What it means is that said paid for 3/4 = 0.75 of a pound for $3.60

So let's determine how much he could have paid for a complete pound

$3.60= 0.75 pound

X= 1 pound

$X*0.75 pound= $3.60*1 pound

$x= ($3.60*1 pound)/0.75 pound

$x=$3.60/0.75

$x= $4.80

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Que es fraccion conbinadas
    14·1 answer
  • 8 customers entered a store over the course of 10 minutes.
    7·1 answer
  • Solve for x. <br><br> 7x/2+ 5 = 8
    9·2 answers
  • Assume that y varies inversely with x. If y = 4 when x = 4, find y = when x = 2.<br><br> y = [?]
    9·1 answer
  • Danielle wants to know if a new dresser will fit next to her bed. The dresser she would like to buy is 73 centimeters wide. She
    13·1 answer
  • if mn is a midsegment to abc find the values of x and y. this is the only time im gonna use this so here's 50 points
    7·1 answer
  • I need help with my quiz
    14·1 answer
  • (6th grade math)
    11·2 answers
  • Use the inverse cosine to find the measure of angle Q.
    14·1 answer
  • What is the area of a triangle with a base of 14. 5 cm and a height of 7. 1 cm?​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!