1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marina86 [1]
3 years ago
12

What is the simplified form of 1/x2 over 3/x3

Mathematics
2 answers:
seraphim [82]3 years ago
7 0

Answer:

x/3

Step-by-step explanation:

1/x^2÷ 3 /x^3

Copy dot flip

1 / x^2 * x^3 /3

x^3/x^2 * 1/3

x/3

lys-0071 [83]3 years ago
4 0

Answer:

x/3

Step-by-step explanation:

1/x^2÷ 3 /x^3

1 / x^2 * x^3 /3

x^3/x^2 * 1/3

x/3

You might be interested in
The ratio of Tv commercial mins to scheduled show time mins is 6 to 24 how many mins of commercial time will be seen during a 2
vodomira [7]
Well first set up the first ratio as 6/24. That is commercial mins over show time mins. Then to keep the units the same convert 2 hours into minutes which would be 120 minutes. Then set up your next ratio as x/120 since you’re trying to find the commercial minutes. Then cross multiply so that it’s 24x=720 and then x=30 and that’s the amount of commercial minutes for 2 hours.
3 0
3 years ago
Solve the equation -4x+12=-4 for x .
mihalych1998 [28]
-4x +12 -12 = -4 -12
-4x = -16
x = 4
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lydia is an architect. She has to design a courtyard garden inside a new hotel. On her blueprint, which is 1/20 the size of the
AlexFokin [52]

Answer:

720 inches

Step-by-step explanation:

On her blueprint, which is 1/20 the size of the actual garden

the width of the garden is 36 inches.

What is the width of the actual garden?

Let width of the actual garden = x

1/20 of x = 36

1/20 * x = 36

x = 36 ÷ 1/20

x = 36 * 20/1

x = 720

x = 720 inches

The width of the actual garden = 720 inches

8 0
3 years ago
Cherries cost $5 for 2 pounds and $7.50 for 3 pounds. Question: a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were
Fittoniya [83]
A. 1 pound of cherries costs 2.50

B. Yes it is constant

C. I believe that you would put cost on the y and lbs on the x
E. 5 lbs of cherries = 2.50 x 5 = $12.50

8 0
3 years ago
Solve the inequality<br><br> x/4 - 2x/4&gt;-3
Dennis_Churaev [7]

Answer:

x<12

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If Container A weighs 3 pounds Container B weighs 5 pounds Container C weighs 3.5 pounds and Container D weighs 2.75 pounds what
    14·1 answer
  • Instructions for a craft project say that the length of a piece of red ribbon should be 7 inches less than the length of a piece
    6·1 answer
  • How do you simplify 4h-3
    5·2 answers
  • 5x + 20 = -5x What does "x" equal?
    12·2 answers
  • A cone has a slant length of 5 and a diameter of 4. What is the volume of the cone? Use π ≈ 3.14.
    13·2 answers
  • I had $3.00.
    13·1 answer
  • Helpp!!!! i will mark as brainliest!!<br><br>solve i and ii .... ​
    11·2 answers
  • A cone and a cylinder have congruent height and base bases. The volume of the cone is 18m squared. What's the volume of the cyli
    6·1 answer
  • 6. RVHS sold 143 Adult and Student tickets to the
    14·1 answer
  • Karen wants to place a lamp halfway between the
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!