Answer:
x = 12
Step-by-step explanation:
81 + 57 + 2x + 18 = 180
156 + 2x = 180
2x = 24
x = 12
Answer:
Step-by-step explanation:
Use the formula
where P is the initial investment, r is the interest rate in decimal form, and t is the time in years. Filling in what we are given:
and simplifying a bit:
and a bit more:
A(t) = 5000(1.340095641) so
A(t) = 6700.48
Answer:
Step-by-step explanation:
$11/ 47 pound = $0.234 for 1 pound
the cost of buying 47 pound for 11 dollars is cheaper than to buy individual 1 pound bag for 0.45.
$1.86 ÷ 18 oz = 0.10 $/oz
$6.29 ÷ 112 oz = 0.06 $/oz
$3.17 ÷ 42 oz = 0.08 $/oz
The 112 oz item for $6.29 is the cheapest price per oz. That would be the better buy.