Answer:
The larger ham is the better buy.
Step-by-step explanation:
In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.
5.70/3 = 1.90 per lb
8.75/5 = 1.75 per lb
Therefore the 5 pound of ham is a better buy.
Answer:
The length of the trip is 1.5
Step-by-step explanation:
5÷100×30=1.5
Answer:
its 20 :)
Step-by-step explanation:
lol
Answer:
v=1/x
Step-by-step explanation:
Answer:
Same as Angle B. 90 degrees.
Step-by-step explanation:
If triangles are similar then they have the exact same angle measures. Angle m will have the same value as angle B. If angle B's measure is not found, then find it by adding angle A and angle C together and subtract from 180.
The picture is cut off but if A =60 and C=30 then 60+30=90 and 180-90=90. Angle B and M are both 90 degrees.