Answer:
A=πr2
THIS IS THE ANSWER
PLEASE MARK BRAINLIEST!!!!!
Answer:
59
Step-by-step explanation:
We know that all the angles must add up to 180
so we have
38+2b-20+b-15=180
solve for b
3b+3=180
3b=177
b=59
To find the unit price of each item you want to divide:
Fresh water:
$1.76 / 16 = $0.11
Spring water:
$2.40 / 20 = $0.12
So the statement that is true is B) Fresh water has a lower unit price of $0.11/ounce.
Hope this Helps!!
The answer is 1/2 (; do u need any more help?
Answer:
Step-by-step explanation:
It’s a cube with edge length of 12 cm.
The cube has six faces, and the are ma if each face is 144 cm²
Total surface area = 6×144 = 864 cm²