1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PolarNik [594]
3 years ago
6

Which one is correct? Please hurry <3

Mathematics
1 answer:
Phoenix [80]3 years ago
4 0

Answer:

$4.59

Step-by-step explanation:

20 - 1.20 - 5.03 = 13.77

13.77/3 = 4.59

You might be interested in
Please help me with my last answer im stuck ​
Fiesta28 [93]

9514 1404 393

Answer:

  the correct choice (A) is marked

Step-by-step explanation:

The function g(x) is translated 3 right and 1 down from f(x).

The transformation ...

  g(x) = f(x -h) +k . . . . . . translates h right and k up

For your translation, you have (h, k) = (3, -1). Putting those into the transformation model above gives ...

  g(x) = (x -3)² -1 . . . . matches choice A

3 0
2 years ago
A person dove more than 100 feet below sea level.
aivan3 [116]

Answer:

-125

Step-by-step explanation:

sea level is zero so cant be above that and the answer has to be below -100 and the only option is -125

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A tennis player moves in a straight-line path as shown in the figure below. find her average velocity in the following time inte
Andreyy89
To find the average velocity in a velocity-time graph at a particular interval, simply determine the gradient at that particular interval. 

<span>a. average velocity= 4/1 </span>
<span>= 4m/s </span>

<span>b. average velocity from 1 to 2.5s= 6/(2.5-1) </span>
<span>= 4m/s </span>

<span>average velocity from 2.5 to 4.0s= 0m/s </span>

<span>average velocity from 0 to 4.0s= (4+0)/4 </span>
<span>= 1m/s </span>

<span>c. average velocity from 1.0 to 4.0s= (4/3)m/s </span>

<span>average velocity from 4.0 to 5.0s= 2/1 </span>
<span>= 2.0m/s </span>

<span>average velocity from 1.0 to 5.0s= ((4/3)+2)/4 </span>
<span>= (5/6)m/s </span>

<span>d. average velocity from 0 to 4.0s= 1.0m/s </span>

<span>average velocity from 4.0 to 5.0s= 2.0m/s </span>

<span>average velocity from 0 to 5.0s= (1.0+2.0)/5 </span>
<span>= (3/5)m/s </span>
4 0
3 years ago
5) One band rented a van to travel to Omaha. The band started out at 9:00AM, took a break at 9:32AM, and finally arrived in Omah
Fittoniya [83]

Answer:

1 hour and 4 minutes

Step-by-step explanation:

6 0
11 months ago
A particular electric utility charges customers different rates depending on their daily rate of energy consumption: $0.05/kWh u
Yanka [14]

Answer:

(a) the number of 100W light bulbs is 11

(b) the daily cost of 2000 kW is $4,800

Step-by-step explanation:

charge of energy consumption up to 20 kWh = $0.05/kWh

charge of energy consumption above 20 kWh = $0.10/kWh

(a) number of 100 W light bulbs that can be run continuously for less than $10 per week

Total energy consumed by 100 W in 1 week = (0.1 kW) x (7 x 24 h)

                                                                          = 16.8 kWh

Charge associated with this consumption = $0.05/kWh

let the number of 100 W light bulbs = n

n(\frac{\$ 0.05}{kWh} \times 16.8 kWh) = \$10\\\\n(0.84) = 10\\\\n = \frac{10}{0.84} \\\\n = 11.9

Since 0.9 is not a whole number, the number of 100 W light bulbs is 11.

(b) if 2000 kW is used continuously

total energy consumption = 2000 kW x 24 h = 48,000 kWh

The daily cost is calculated as;

= \frac{\$0.10 }{kWh}  \ \times \ 48,000 kWh\\\\= \$ 4,800

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Mr. Murphy has an old coin that has 10 sides. If it's shape it's a polygon how many angles does the old coin have
    13·2 answers
  • A home repair service company earned $990 performing annual inspections. They charged $55 for each inspection. How many inspecti
    6·2 answers
  • A recipe calls for 3/5 cup of sugar for every 2 1/3 teaspoons of vanilla. What is the unit rate in cups per teaspoon?
    13·1 answer
  • Amira is painting a rectangular banner 2 1/4 yards wide in the cafeteria. The banner will have a blue background. Amira has enou
    12·2 answers
  • Plz answer 17 16 and 18 show work
    9·1 answer
  • Solve the equation<br><br> 2.5 - 2.5X = 7
    9·2 answers
  • Ips
    6·1 answer
  • The amount that Jimmy paid for his meals the four days, $6.45, $21.38, $1.99, $7.99, $16, $0, $7.99, $18.95, $4.30, $10.35, $18.
    12·1 answer
  • Please give me the correct answer!!!
    11·1 answer
  • You have $4150.in a cookie jar. Each month you spend half of the balance. How much do you have after 4 months? (Round your answe
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!