1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ella [17]
3 years ago
6

Kesha's brother Samuel also has a bank account. At the start of the week, he added $85 in the account. On Tuesday, he added mone

y into his account and on Friday he took money out of his account .Once he took money out of his account on Friday, he had $85 in his account again.​
Mathematics
1 answer:
Lera25 [3.4K]3 years ago
5 0

Answer:

85

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Is 5(b+3) equivalent to 3(b+5)?​
Viktor [21]

Answer:

No, because using the distributive property, you would get 5b+15  and 3b+15. The number of b you have is different.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the square root 55 explanation plzz​
vesna_86 [32]

The principal, real, root of:

\sqrt[2]{55} =7.41619849

7 0
3 years ago
Write and solve a proportion to answer the question.
kari74 [83]

Answer:

a = 25\% \: of \: 78 \\ a =\frac{25}{100} \times 78 \\ a =  \frac{1}{4}\times 78 \\  \boxed{a = 19.5}

<h3><u>a=19.5</u> is the right answer.</h3>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rewrite in simplest terms: 10(-8x+7)-9x
zloy xaker [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

-80x+70-9x

-89x + 70

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
the rileys are replacing the carpet on their outdoor deck. the deck is a regular hexagon with radius 9ft. the cost for the carpe
love history [14]
Hexagon radius = side = r =9 ft.

Hexagon Area = (3√3)/2 * r²

∴ Area = (3√3)/2 * 9² ≈ 210.444 ft²

<span>The cost for the carpet and installation is $3.75/ft²

∴ The total cost = Area * cost per ft²
                          = 210.444 * 3.75
                          = $ 789.166
</span>
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Greta must volunteer 225 hours for a community service project. She plans to volunteer for 6 hours
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!<br><br> Subract and simplify.
    10·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!! I NEED CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!
    10·1 answer
  • A line passes through the points
    10·1 answer
  • A store sells 8-foot boards for $2.40 each. What is the cost per foot?
    6·1 answer
  • These are solving proportions btw! 20/8 = 4k/32
    14·1 answer
  • A cylinder has a base diameter of 4cm and a height of 2cm. What is its volume in
    9·1 answer
  • 2 - (7/8 - 3/4) what is the answer
    13·1 answer
  • Tickets to a hockey game cost $45. You and 3 of your friends decide to go together. how much will your tickets cost all together
    10·2 answers
  • Help me again please I rate you five stars if its correct and I will put a heart on it
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!