1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kolezko [41]
3 years ago
11

Jennifer paid $3.75 for 3 doughnuts. What is the unit price for the doughnuts?​

Mathematics
2 answers:
Tema [17]3 years ago
7 0

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

We need to find the cost of one doughnut.

the total price is $3.75

3.75/3 = 1.25

each doughnut costs $1.25

Scrat [10]3 years ago
5 0

Answer:

Cost of one doughnut = $1.25

Step-by-step explanation:

Doughnut           Cost

  3                       3.75

   1                         x

\frac{3}{1} = \frac{3.75}{x}\\\\3 \times x = 3.75 \times 1\\\\x = \frac{3.75}{3} = \$ 1.25

You might be interested in
Please Help!! 100 POINTS, Write the equation of the line of best fit using the slope-intercept formula $y = mx + b$. Show all yo
Nady [450]

Answer:

y= 6/5x-10

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Given the rule: y is 5 more than x, when x=5 what is the value of y?
max2010maxim [7]
The value of y should be 8
4 0
3 years ago
How to solve subtracting rational coefficients
yuradex [85]

Step-by-step explanation:

There are a few steps to follow when you add or subtract rational expressions with unlike denominators.

To add or subtract rational expressions with unlike denominators, first find the LCM of the denominator. The LCM of the denominators of fraction or rational expressions is also called least common denominator , or LCD.

Write each expression using the LCD. Make sure each term has the LCD as its denominator.

Add or subtract the numerators.

Simplify as needed.

5 0
3 years ago
On vacation, you notice that a local taxi cab service offers rides with the following pricing: $1.80 for entering the cab plus $
Nesterboy [21]

Answer:

22 miles

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Solve and i give brainliest
Temka [501]

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

-9/6 divided by 3/-2 = 0.25

i am sorry

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I’m having trouble with this question.
    10·1 answer
  • Which quotient will be negative?<br><br><br> 24 ÷ 6<br> -35 ÷ 7<br> -54 ÷ (-6)<br> 3 ÷ (-1)
    5·1 answer
  • What’s #27 in vertex form
    13·2 answers
  • Use the table for each problem to find the given limits.
    7·1 answer
  • A worker earned $80 and 70% of it into the bank how many dollars did he put into the bank
    8·2 answers
  • Equations, Their Slopes And Y-intercepts. Please 9,11 and 12 question! Thank you!)
    10·2 answers
  • The proper units of weight in metric system
    14·1 answer
  • Help meeeeeeeeee plzzzzzzzzzzzzzzzzz
    7·1 answer
  • Henry constructed circle A with a radius of 4 units. He then created a sector
    14·1 answer
  • Nvm, I got the answer.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!