1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kolezko [41]
2 years ago
11

Jennifer paid $3.75 for 3 doughnuts. What is the unit price for the doughnuts?​

Mathematics
2 answers:
Tema [17]2 years ago
7 0

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

We need to find the cost of one doughnut.

the total price is $3.75

3.75/3 = 1.25

each doughnut costs $1.25

Scrat [10]2 years ago
5 0

Answer:

Cost of one doughnut = $1.25

Step-by-step explanation:

Doughnut           Cost

  3                       3.75

   1                         x

\frac{3}{1} = \frac{3.75}{x}\\\\3 \times x = 3.75 \times 1\\\\x = \frac{3.75}{3} = \$ 1.25

You might be interested in
Bir sınıftaki erkekletin sayısının kızların sayısına oranı 3 bölü 4 tür . sınıftaki kız öğrencilerin sayısı 12 ise erkek oğrenci
VikaD [51]

Answer:

Ha?what do you mean ba? Jjsjsjsjjsjs

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
On May 17th Jane took out a loan for $33,000 at 6% to open her law practice office the loan will mature the following year on Ja
frosja888 [35]

Answer:

$ 31050

Step-by-step explanation:

<em>Step 1 : Write the formula for calculating simple interest.</em>

Simple Interest = <u>P x R x T </u>

                                100

P: Principal Amount-The loan taken (30,000)

R: Interest rate at which the loan is give (6)

T: Time period of the loan in years-there are 12 months in 1 year. There are 7 months from May till June (7/12)

<em>Step 2: Substitute values in the formula</em>

Simple Interest = <u>30,000 x 6 x 7/12</u>

                                       100

Simple Interest = $1050

<em>Step 3: Calculate the amount due at maturity</em>

At the maturity or the end of the time period given, the original or principal amount of the loan has to be repaid along with the simple interest.

Amount at maturity = Principal Amount + Simple Interet

Amount at maturity = 30,000 + 1050

Amount at maturity = $31050

!!

4 0
3 years ago
15. COLLEGE COSTS The table shows some college costs. How much more is tuition than
ivanzaharov [21]

Answer: but 8x-4

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Help?,?,?,?.!.??.?.?.?.?.?.
DaniilM [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

b(a + 1) + a = b*a + b + a = ab + b + a

1) b(2a +1 ) = b*2a + b*1 = 2ab + b  Not equivalent.

2)a + (a +1)*b = a + ab+ b     Equivalent

3) (a +1)(b+ a) = a*(b +a) + 1*(b+a) = ab+ a² +b + a  Not equivalent.

4) (a + 1)b + a = ab+ b + a   Equivalent

5) a + b(a+1) = a +ab + b Equivalent

6) a + (a +1) + b = a + a + 1 + b = 2a + 1 +b  Not equivalent.

7) a(b +1) + b = ab + a + b  Equivalent

5 0
3 years ago
Which angle is congruent to CBA?<br> BCD<br> CDA<br> ABC<br> BAD
Angelina_Jolie [31]

Answer:

the second cda is right give brainliest pls

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • In right trapezoid MNPQ
    5·1 answer
  • What the answer to <br> 4 x 4 x 4
    7·1 answer
  • Find the sum of the geometric sequence.
    12·1 answer
  • There is a marble in a jar 4 red, 5 green, and 6 are yellow. You select one marble and do not replace it . Then , you select ano
    15·1 answer
  • (select ALL of the correct answers)
    5·1 answer
  • Ab - 0.5b when a = 1 and b = 5
    15·2 answers
  • Gwen purchased a fruit salad for $12 and two watermelons to cut up and add to fruit salad. The watermelons cost the same amount
    13·1 answer
  • True or false<br><br> 1. the 5^n , n is known as exponent?​
    12·1 answer
  • 214 out of 450 students went to a concert, what percent did not go?
    7·2 answers
  • Jesus can walk on water. Humans are 75% water. i walk on humans. does that make me 75% jesus?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!