1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aksik [14]
3 years ago
7

Karina added 12 to the product of 326 and 14 what is the sum?

Mathematics
1 answer:
Vera_Pavlovna [14]3 years ago
5 0

Answer:

352

Step-by-step explanation:

add 12 to 14 and you get 26, add 26 to 326 which makes 352

You might be interested in
Ravi is driving 440440 miles to visit his grandma. He drives at a rate of 5555 miles per hour. How many hours will it take him t
Elis [28]
The correct question is
Ravi<span> is </span>driving 440 miles<span> to </span>visit his grandma<span>. if </span>he drives<span> at an average </span>rate<span> of 55 miles </span>per hour<span>, how </span>many hours will<span> it </span>take him<span> to </span>get<span> 3/4 of the </span>way there<span>?
</span>
we have that
3/4 of the way--------------> (3/4)*440=330 miles

<span>I apply a rule of three
if 55 miles----------------> 1 hour
330 miles--------------> X
X=330/55=6 hour

the answer is 6 hour
</span>
7 0
3 years ago
What is the volume of the prism? 10in,18 in and 3 in
nikklg [1K]

Answer:540 cubic inches!

Step-by-step explanation: L*W*H

7 0
3 years ago
you organize a garage sale. you have $30 at the beginning kf the sale . you earn an average of $20 per hour . write an equation
Alenkinab [10]
Okay if you start with 30 and have an average of 20 per. its gonna look like this:
30x20=YxX. i think...... hope this helps!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Megan evans has a coupon that saves her $1 when she buys two jars of peanut butter. the peanut butter costs $2.39 per jar. what
iVinArrow [24]
$2.39 * 2 (jars of peanut butter) = $ 4.78. $4.78 - $1 (discount because of the coupon when buying 2 jars of peanut butter) is equal to $3.78. Therefore, the final price of the two jars is $ 3.78.

To simply put -
($2.39 * 2) - $1 = $3.78
8 0
3 years ago
Theoretical probability of drawing an 'N' tile?
Hitman42 [59]

Answer:

238/1250.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Use determinants to find out if the matrix is invertible.[Start 3 By 3 Matrix 1st Row 1st Column 20 2nd Column 5 3rd Column 3 2n
    7·1 answer
  • There are 20 nickels in one dollar write an equation to find the number of nicked n in any number of dollars d
    5·1 answer
  • What is the quotient of 32 divided by 4 as a fraction?
    9·1 answer
  • Which of these equations is balanced ?
    5·1 answer
  • A birds wingspan is the distance from the tip of one wing to the tip of the other a California condor can have the wingspan of 9
    9·1 answer
  • F(x) = (x + 6)(x - 4)
    7·1 answer
  • Determine two consecutive odd integers such that the sum of their squares is a minimum.
    13·1 answer
  • a boat travels 45 minutes at a speed of 8 mph. then the boat travels 1.5 times faster for 1/3 hr. how many miles do the boat tra
    15·1 answer
  • If these two shapes are similar, what is the measure of the missing length w?​
    8·1 answer
  • Can someone help me ? I’m really confused and need help asap.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!