1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lyrx [107]
2 years ago
11

HELP PLEASE WILL GIVE BRAINLIST, I DONT HAVE MUCH TIME.IF I PASS THIS I GET TO GO TO DISNEY

Mathematics
1 answer:
Verdich [7]2 years ago
6 0

Answer: 41

Step-by-step explanation:

I think it’s forty one because each child painted one and there are forty one flower pots. Besides that much information wasn’t given so it is most likely 41 sorry if it wasn’t much help

You might be interested in
There are two red jars of marbles and one blue jar of marbles jars of a certain color have the same number of marbles in them. T
satela [25.4K]
We can set up an equation to solve this problem.  I am setting the number of marbles in a red jar to R.

R + R + R - 16 = 41

We solve this by adding 16 to both sides and combining all of the R terms..  This gives us:

3R = 57

We can finish this problem by dividing both sides by 3.

R = 19.  So, there are 19 marbles in a red jar.

We can easily figure out how many marbles are in a blue jar by subtracting the total amount of marbles in 2 red jars from the total amount of marbles.  I am setting the amount of marbles in a blue jar to B.

41 - 19*2 = B

B = 3

So, there are 3 marbles in a blue jar and 19 marbles in a red jar.



7 0
3 years ago
A package of 25 wristbands cost $5.25.At this rate,what is the cost of 1 wristband in dollars and cents?
Pani-rosa [81]
$5.25 divided by 25 = .21 cents each
6 0
3 years ago
A 2 pound bottle of barbeque sauce cost $22.08.what is the price per ounce ?
beks73 [17]

The answer is $0.69. This is because there are 32 ounces in the bottle, and $22.08/32=0.69, or $0.69.

3 0
3 years ago
Kirk is uploading a large video file to a video sharing website. After 9 minutes, 17% of the video file has been uploaded. If th
Hatshy [7]

Answer:

53 minutes

Step-by-step explanation:

Let x be the time required for a full video upload.  This would have the unit of (minutes/full upload).  Since the upload rate is constant, we can write:

(0.17)*(x) = 9 minutes

This equation states that 17% of the full upload time is 9 minutes.

Solve for x:

x = (9 minutes)/(0.17)

x = 52.9 minutes or 53 minutes with 2 sig figs

8 0
2 years ago
100 point will mark brainliest to first answer only
dimaraw [331]

Answer: no yes

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Someone pls help with question 1
    14·1 answer
  • Quadrilateral ABCD is translated 7 units down and 2 units to the right.
    10·1 answer
  • Susan uses a credit card with an APR of 22.2%. What is the monthly percentage rate on the card? A. 1.255% B. 1.85% C. 2.22% D. 2
    7·1 answer
  • What is the domain of the function y =<br> x +4?
    13·1 answer
  • A skyscraper is 396 meters tall. At a cenrtain time of day, it casts a showdow that is 322 meters long. At what angle is the sun
    12·2 answers
  • You work as a lab assistant. Each morning you are responsible for grouping the correct number of test tubes for
    10·1 answer
  • A rectangle is 10 inches smaller than it is wide. The perimeter of the rectangle is 80 inches. Find the length and the width of
    15·2 answers
  • A ball is kicked upward with an initial velocity of 52 feet per second. The ball's height, h (in feet), from the ground is model
    13·1 answer
  • Where do people and animals get the oxygen they breathe?
    14·2 answers
  • Given that B is the midpoint of AC, and E is the midpoint of AD, prove △ABE and △ACD are similar.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!