1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NemiM [27]
2 years ago
14

Sarah works at a factory that makes boxes of cereal. Her job is to weigh each box to make sure they

Mathematics
1 answer:
bezimeni [28]2 years ago
8 0

Answer:

Yes, 1920 pounds is an accurate measurement since this quantity is within the range 1,950 ±39 pounds.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I need the answer asap
eimsori [14]

Answer:

22873

Step-by-step explanation:

you have to put the value from 6-94 in n the given equation 5n+7.

for e.g= (5×6+7)+(5×7+7)+(5×8+7)+ _____ so on

3 0
3 years ago
A music store sold a total of 27 used trumpets and clarinets in one month. Trumpets cost $149 and clarinets cost $99. If total s
vodomira [7]
Answer: 16

Solution:

1) Use letters to identify the variables:

Number of trumpets: t
Number of clarinets: c

2) Translate each statement into algebraic (mathematical) language.

2.1) Sold a total of 27 used trumpets and clarinets

=> t + c = 27

2.2) Trumpets cost $149 and clarinets cost $99

Total cost of the trumpets: 149t
Total cost of clarinets: 99c

Total cost = 149t + 99c

2.3) Total sales were $3223

=> 149t + 99c = 3223.

3) State the system of equations:

Equation (1) t + c = 27
Equation (2) 149t + 99c = 3223

4) Solve the system of equations:

4.1) Multiply equation 1 by 149:

=> 149t + 149c = 4023

4.2) Subtract the equation (2) from the equation obtained in 4.1

=> 149c - 99c = 4023 - 3223

=> 50c = 800

=> c = 800 / 50 = 16

5) Verify the solution:

From equation (1) t = 27 - 16 = 11

Total cost = 149*11 + 99*16 = 3223

Now you have a verified answer: they sold 16 clarinets
7 0
3 years ago
The original price of a shirt was $20. It was decreased to $15. What is the percent decrease of the price of this shirt?
KIM [24]

Answer:

25%

Step-by-step explanation:

Price reduction = 20 - 15 = $ 5

Percent decrease of price = (5/20)*100 = 5*5 = 25%

6 0
3 years ago
Which statement is true?
ch4aika [34]
I believe C is correct, 
Also, did you finish the equation for letter D?
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x ?
enyata [817]

Answer:

Step-by-step explanation:

∠E = ∠G

∠D= ∠F because it’s a parallelogram ==> D=F=2x+12 and E=G=5x

5x+2x+12=180

7x=168

X=24

Solution 2:

2*5x+2*(2x+12)=360

10x+4x+24=360

14x=360-24=336

X=336/14

X=24

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the unit and unit rate for $7.96 5 pounds
    12·1 answer
  • Maria received $0.42 in exchange after purchasing a pack of gum. what fraction of a dollar did Maria receive in change?
    9·1 answer
  • What is 0.9 as a fraction in simplest form
    8·2 answers
  • Solve the following inequality: –1 > –2(x – 4) – 5(4x – 7).
    11·1 answer
  • Ali needs $60 to purchase a flute. She has $32. She can earn $4 an hour babysitting. Which equation could be used to find h, the
    6·1 answer
  • A birthday present is placed into a rectangular shoe-box. The box has the following dimensions: 3 inches by 7 inches by 8 inches
    10·1 answer
  • Complete the square for the function y=x²+4x​
    8·1 answer
  • -6+ (-20) + (-40) + 3d
    15·2 answers
  • Write a verbal expression to represent the given equation,<br> X - 25 = 3
    10·1 answer
  • Write a polynomial function with the real<br> zeros -3, 0, and 3.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!