1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paul [167]
2 years ago
10

A 2-pound jar of pickles costs $23.04. What is the price per ounce?

Mathematics
1 answer:
BaLLatris [955]2 years ago
3 0

Answer:

<em>$0.72</em>

Step-by-step explanation:

There's 16 ounces in a pound, nd since it's 2 pounds it's 32 ounces. Divide $23.04 by 32.

You might be interested in
Two students share 3/4 of a pound of peanuts. How much of a pound does each person get
Verdich [7]
3/2 is the correct answer
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
ILL MARK BRAINLIEST Provide an appropriate response.
antoniya [11.8K]

Answer:

D) 5

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the value of the radical expression shown below?
avanturin [10]

Answer:

5/7

Step-by-step explanation:

Simplify the radical by breaking the radical up into a product of known factors.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
An animal shelter has 36 kittens and 12 puppies available for adoption. What is ration of puppies to kittens?
mestny [16]
The answer is 12:36 which reduces to 1:3
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the following equation and verify the results<br>4(2x-3)+5(3x-4)=16​
Licemer1 [7]

Answer:

I got x=48/23 or 2 2/23

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the next term of the geometric sequence 2,10,50
    6·2 answers
  • If PQR measures 75°, what is the measure of SQR?
    9·2 answers
  • Find volume of 9 pls- the number u cant see is 9
    15·2 answers
  • P+t+t-p-t+ P + P + t - t-t=​
    9·1 answer
  • 5-5(2y-3)-6y<br><br><br> Please help
    15·2 answers
  • !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    8·1 answer
  • Margo can purchase tile at a store for $0.59 per tile and rent a tile saw for $28. At another store she can borrow the tile saw
    12·1 answer
  • In a right triangle ΔABC, where line AB =8, and ∡ C=65 degrees. Find the length of line AC , line BC and angle∡A.
    5·1 answer
  • Box 1 measures 6 cmon width, 12 cm in length and 4 cm in height. The height is doubled to 8cm to produce a larger box, Box 2 Whi
    12·1 answer
  • 10. A triangular pyramid has a volume of 60 cubic centimeters. The
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!