1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paul [167]
3 years ago
10

A 2-pound jar of pickles costs $23.04. What is the price per ounce?

Mathematics
1 answer:
BaLLatris [955]3 years ago
3 0

Answer:

<em>$0.72</em>

Step-by-step explanation:

There's 16 ounces in a pound, nd since it's 2 pounds it's 32 ounces. Divide $23.04 by 32.

You might be interested in
A hair stylist knows that 87% of her customers get a haircut and 40% get their hair colored on a regular basis. Of the customers
kvv77 [185]

Answer:

Okay so!

Step-by-step explanation:

for a cut that's .87 and for a color that is .24 so you multiply them together to get the probability for the color which is

.35 or C on edge

7 0
3 years ago
-x=2-3x+3<br> Help me solve this
harina [27]
I got the answer x=5/2
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
I feel like it is add x but i am bad at math
skelet666 [1.2K]
Add 3x is the right answer
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need the answer to this question?
Mariana [72]

Answer:

MJ OF SPIDER-MAN DO U WANT FULL FORM THEN OK MARY JANE

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gianna is preparing for the upcoming tennis season. According to her schedule, she can complete at most 10 workouts this week. I
Strike441 [17]
The whole number of minutes that Gianna complete each week as a function of x and y:
45x+30y
Since the above number is greater than 450 minutes, we get the inequality:
45x+30y\geq450
Also, "she can complete at most 10 workouts this week" so we deduce the inequality:
\\x+y\leq10
Therefore, the system of inequalities is the following:
45x+30y\geq450
\\x+y\leq10
The above system has many solutions, for example :
4 0
3 years ago
Other questions:
  • The art class is making wind chimes out of tin cans. Each can is 4.5 inches tall with radius of 1.5 inches. The students have to
    5·2 answers
  • cala uses 2 pounds of feed- all fertilizer for a 100-foot row of vegetables at her farm. At this rate, how many pounds of fertil
    15·2 answers
  • Parallel and perpendicular Lines faqing help me
    6·1 answer
  • What is the mean of the following set of numbers? 12, 14, 2, 12
    12·2 answers
  • The constant value which is multiplied by each term in a geometric sequence to obtain the next term.
    5·2 answers
  • Hot dogs are sold in packages of 6. Hot dog buns are sold in packages of 8
    6·1 answer
  • A coach is buying snacks for 22 players on a soccer match chip is a total of $77 to buy each player a bottle of water and energy
    6·1 answer
  • Use the following situation for #21 - 22
    9·2 answers
  • TConsider △RST and △RYX.
    13·1 answer
  • Find the z-score for which the area under the standard normal curve to its left is0.03593
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!