1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalija [7]
3 years ago
14

Ariana's english test has two types of questions: multiple choice worth two points each and short response worth 3 points each.

If there are 43 total questions and the test in worth 100 points, how many short response questions are they
Mathematics
1 answer:
natita [175]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I need big help, what are the step by step math problem and the answer to (18/-2)^2?
Serggg [28]

Hii :))

\tt \: ( \frac{18}{ - 2} ) ^{2}  \\   \tt \: =  (-  \frac{18}{2} ) ^{2}  \\  \tt =  \frac{-18 \times -18}{-2 \times -2}  \\  =    \tt  \frac{324}{4}  \\ = \boxed{\tt\:81}

﹋﹋﹋﹋﹋﹋﹋﹋﹋﹋

\overbrace{ \underbrace{ \sf \: \infty  \:  Carry \: on \: Learning \:  \infty }}

ᴛʜᴇᴇxᴛʀᴀᴛᴇʀᴇꜱᴛʀɪᴀʟ

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Based on What you learned about economics of organic produce, explain why buying organic food is so expensive
Elis [28]

Answer:(:

Step-by-step explanation:

Organic food production is usually more labour and management intensive and happens on a smaller scale ie on smaller farms which lack the benefit of economy of scale.

6 0
3 years ago
Which of the following statements are true?
Butoxors [25]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

i think it's correct if not I'm sorry

3 0
3 years ago
Jordan's pet grooming business has a monthly cost function of C = $12p + $2100. His Revenue is given by the function R = $62p, w
mash [69]

Answer:

Step-by-step explanation:

.

5 0
3 years ago
A bakery offers a sale price of 3.50 for 4 muffins.What is the price per dozen
hammer [34]
1
3.50
3.50
+3.50
______
10 .50
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the inequality. 6 >= -3/2d
    5·1 answer
  • Customers at the gym pay a membership fee to join and then a fee for each class they attend. Here is a graph that represents the
    8·1 answer
  • What is the y-intercept for the function?
    13·2 answers
  • Liz needs to keep no less than $500 in her checking account to avoid fees. She had $524.75 before writing a check for $65.99. Ho
    14·1 answer
  • Complete the statement.<br> 6.<br> 42 gal = __L<br> min min
    14·2 answers
  • Find the volume of the cone 3ft and 2 ft. Round your answer to the nearest tenth if necessary. Use 3.14 for pie
    15·1 answer
  • Solve the following systems of equations. To unlock puzzle three find the product of each solution (ordered pair-x and y value)
    14·1 answer
  • An angle 8 is drawn on the unit circle such that its terminal ray is in the second quadrant.
    14·1 answer
  • Which of the ratios below is equivalent to 1:8? Select all that apply.
    5·2 answers
  • A square piece of tissue paper has a perimeter of 164 centimeters. How long is each side of the tissue paper?​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!