1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stepladder [879]
3 years ago
6

I really need help with this

Mathematics
1 answer:
aniked [119]3 years ago
5 0

Answer:

5√202

Step-by-step explanation:

By Pythagoras theorem,

x^2 = 45^2 + 55^2

= 2025 + 3025

x^2 = 5050

x = 5√202

You might be interested in
Jason and his children went into a grocery store and will buy bananas and mangos. Each banana costs $0.90 and each mango costs $
Andrej [43]

Answer:

25 ≥ 0.90b + 2m

Step-by-step explanation:

Given:

Cost of each banana = $0.90

Cost of each mango = $2

Total amount = $25

Find:

Inequality

Computation:

Assume;

Number of banana = b

Number of mango = m

Total amount ≥ Cost of total banana + Cost of total mango

25 ≥ 0.90b + 2m

8 0
3 years ago
What is the simplest form of
azamat

Answer:

B

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do you figure out #9 and #10
Ann [662]
#9 the sum of two angles is 90 degrees, creating a right angle.

#10 the sum of the two angles is 180 because the form a supplementary angle
4 0
3 years ago
Find the slope of the line passing through the points (-4,7) and (2,-9)
Ira Lisetskai [31]

Answer: The slope is -8/3

Step-by-step explanation: Use the slope formula y2-y1/x2-x1

so -9-7/2-(-4) = -16/6 which can be divided by 2 to get -8/3

7 0
2 years ago
Sam buys
mariarad [96]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

2 boxes of eggs = 1.30 × 2 = 2.60

1 bottle of juice = 2.60

he payed 10 and got 0.90 so he payed 9.10

9.10-2.60-2.60= 3.90 which is the price of the 3 baguettes so.... 3.90÷3= 1.30£ is the price for 1 baguette

3 0
3 years ago
Other questions:
  • CAN ANYONE HELP ME WITH THIS QUESTION...Plzz
    7·2 answers
  • Is 5 minutes greater than 250 seconds
    14·1 answer
  • Idk how to solve r+11+8r=29
    13·1 answer
  • Gina earns an hourly rate of $8.94 for a 40-hour week. She receives
    13·1 answer
  • 120 sweets are shared out into three piles, in
    9·1 answer
  • PLEASE I NEED THE ANSWERS
    8·1 answer
  • Find the number that belongs in the green box.<br><br>Round your answer to the nearest tenth​
    10·2 answers
  • What is the solution to the equation x/4 = 6/12?<br><br> x = 1<br> x = 2<br> x = 4
    13·2 answers
  • If ⅙ of a roll of wallpaper covers ¼ of the wall. How many rolls of paper are needed to cover 4 walls?
    12·1 answer
  • Thomas earns a higher pay rate on the number of hours more than 8 that
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!