Answer:
see explanation
Step-by-step explanation:
The equation of a line in standard form is
Ax + By = C ( A is a positive integer and B, C are integers )
given
y + 6 =
(x - 4)
Multiply through by 2 to eliminate the fraction
2y + 12 = 3(x - 4) ← distribute
2y + 12 = 3x - 12 ( subtract 2y from both sides )
12 = 3x - 2y - 12 ( add 12 to both sides )
24 = 3x - 2y, that is
3x - 2y = 24 ← in standard form
The unit rate per pound is
$1.25
( i divided 3.75 into 3 )
1 cup = 8 fluid oz
8 × 8 = 64
So Joshua drinks 64 fluid ounces a day
Hope this helped. Have a great day!
A chemical process by which autotrophs prepare there own food is called photosynthesis
A) AB is where plane P and plane R intersect.
B) A, D, B are collinear (on the same line).
C) plane ADG (three points on the plane)
D) F, D, G, A are all on plane R
E) D lies on both planes.