1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kipiarov [429]
2 years ago
5

I Nee Answer Immediately!!!!!!!!

Mathematics
1 answer:
kifflom [539]2 years ago
7 0

9514 1404 393

Answer:

  y = 5x -2

Step-by-step explanation:

The slope is given by the slope formula:

  m = (y2 -y1)/(x2 -x1)

  m = (8 -3)/(2 -1) = 5

The y-intercept is given by the formula:

  b = y -mx

  b = 3 -5(1) = -2

Then the slope-intercept form equation is ...

  y = mx +b

  y = 5x -2 . . . . . . . . using the m and b we found above

You might be interested in
SOMEONE HELP ME PLZZZZZZZ
Tamiku [17]

Answer:

59400

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sanja made a hole-in-one on the sixth hole of miniature golf 8 times and missed it 4 times. If Sanja attempts 24 more holes-in-o
hram777 [196]

Answer:

16 holes in ones

Step-by-step explanation:

I just did the guiz and got that one right

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
When graphing inequalities, and you divide y by a negative number, do you switch the symbol?
xz_007 [3.2K]
Yes you need to! And you need to be careful not to forgot that when doing your calculations!!
4 0
2 years ago
erika has 3 pieces of ribbon.each piece id 25 yards long.she needs to cut pieces that are 22 inches long.what is the greatest nu
OlgaM077 [116]
There is 900in in 25 yards so 900*3=2700/22=122.7
so it will be 122 pieces
6 0
3 years ago
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify 2-5-(12÷4-1)=
    11·1 answer
  • Please help! it’s for 20 points
    13·1 answer
  • Laura received a box of chocolates for her birthday. The chocolates in the box have five different fillings. The table below sho
    13·1 answer
  • 1050 households in the town how many own a dog
    13·1 answer
  • Foina wrote an linear equation y=2/5-5
    10·1 answer
  • A number less 5 is at least 23
    10·1 answer
  • Please help im offering the highest amount of points I can give.
    7·1 answer
  • As labor costs, an electrician charges
    14·2 answers
  • Find the value of x^8=6561​
    14·1 answer
  • Joyce karen and paula are starters on their school basketball team how many different groups of three can be chosen for a newspa
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!