1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AleksandrR [38]
3 years ago
8

Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?

Mathematics
2 answers:
olasank [31]3 years ago
4 0
$24-$14= What Jennifer spent=$10
She spent $10 on five pens which means one pen costs $10÷5=$2
One pen is equivalent to $2 Each.
lara31 [8.8K]3 years ago
4 0
Jennifer used $24-14=10 dollars in total.
The $10 was spend on five pens, each pen costing say, x, dollars.
The equation would be 10 = 5x
x = 10÷5= $2

So each pen costs $2 :)
Hope this helps! Feel free to ask below if you have any questions~ 
You might be interested in
3( 2x - 9) + 15 = 60
GarryVolchara [31]

Answer:One solution was found : x = 12. Rearrange: Rearrange the equation by subtracting what is to the right of the equal sign from both sides of the ...

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Under what circumstances may a health insurer charge a higher premium to a woman with a genetic disposition to breast cancer? a)
Vladimir [108]

Answer:

D) Health insurers can never discriminate based on genetic information in this way

3 0
3 years ago
HELP PLS HELP ILL MARK YOU BRAINLEST
Harlamova29_29 [7]
D) 36, 144 is the answer
8 0
3 years ago
Which is true when you rent?
wolverine [178]
I say it's "You pay fewer up-front costs".

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Exponential function f is represented by the table. x -2 -1 0 1 2 f(x) -46 -22 -10 -4 -1 Function g is represented by the equati
umka2103 [35]

Answer:

This makes no sence at all likee

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What fraction of a pound is seventy pence?
    9·1 answer
  • good morning about 240,000 miles from Earth what is the distance written as a whole number multiplied by a power of 10
    6·1 answer
  • Greta reads 1/2;1 pages per minute when she reads her English homework assignment. At this rate, how long does it take Greta to
    8·1 answer
  • What is 14 14/15 as a demical
    13·1 answer
  • Last year, there were 380 students at woodland middle school. This year the student population will increase by 5percent. What w
    5·1 answer
  • The double number line show the ratio of feet to miles<br>how many feet are in 3 miles​
    5·2 answers
  • What is x+3= - (-x+ ___ )​
    8·1 answer
  • Match each equation with its graph. y = 5x + 2, y = 3x + 3, y = 2x + 3
    6·2 answers
  • What is 2*2 answerbbbbbbbbbbbbbbb
    13·2 answers
  • What is the result of adding these two equations?<br> −5x−9y=3<br> 5x−9y=−2<br> ​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!