1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AleksandrR [38]
2 years ago
8

Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?

Mathematics
2 answers:
olasank [31]2 years ago
4 0
$24-$14= What Jennifer spent=$10
She spent $10 on five pens which means one pen costs $10÷5=$2
One pen is equivalent to $2 Each.
lara31 [8.8K]2 years ago
4 0
Jennifer used $24-14=10 dollars in total.
The $10 was spend on five pens, each pen costing say, x, dollars.
The equation would be 10 = 5x
x = 10÷5= $2

So each pen costs $2 :)
Hope this helps! Feel free to ask below if you have any questions~ 
You might be interested in
The number of students enrolled at a college is 12,000 and grows 3% each year.
RideAnS [48]
159 i don’t know for sure tho
4 0
2 years ago
WILL GIVE BRAINLIEST GIVE EXPLANATION
alex41 [277]

Answer:

5z+30

Step-by-step explanation:

5(z+6)

^ multiply each term in the parentheses by 5

5z+5x6

then,

5z+5x6 (multiply the numbers)

the answer will be 5z+30

5 0
2 years ago
A spinner has 8 equally sized sections, 4 of which are gray and 4 of which are blue. The spinner is spun twice. What is the prob
SVEN [57.7K]

Answer: 1/2

Step-by-step explanation: 4/8 =1/2

6 0
3 years ago
Please help me!!!!!!!!!!!!
Aloiza [94]

Answer:

16.03

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
If the minute hand of a clock moves 45 degrees, how many minutes of time have passed?​
Tcecarenko [31]

Answer:

45 minutes have passed

Step-by-step explanation:

1 degree = 1 minute

6 0
3 years ago
Other questions:
  • When *Attached image* is solved for w, one equation is ______. Which of the following is an equivalent equation to find w?
    10·1 answer
  • If you buy 6 boxes of cereal for $10, how much will 9 boxes of cereal cost?
    8·1 answer
  • PLEASE HELP
    7·1 answer
  • Which expression is equivalent to 144^3/2
    15·1 answer
  • Which values of x would make a polynomial equal to zero if the factors of the polynomial were (x-2) and (x-11) ?
    12·1 answer
  • 97.94 is 83% of what number?
    12·1 answer
  • How do I do this?<br> Y=1.50x+4
    9·2 answers
  • The basketball team is playing in the championship game and wants to take a bus filled with family and friends to cheer for the
    11·1 answer
  • 2^8 * 2^9* 4 = ? <br> Help a brotha out please
    12·1 answer
  • The number of employees for a certain company has been decreasing each year by ​4%. If the company currently has 710 employees a
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!