Step-by-step explanation:
well, as you can witness both of the equations are equal to y, so you're free to reckon that they are equal as well

Answer:
To do this, just do 12 divided by 4.80 = 2.5 dollars per can at Corner Grocery, and at Max's Market 15 divided by 5.25 = 2.85 per can. So the Corner Grocery has a better unit price by 35 cents.
Thanks for your question.
Answer: 900 boxes
Step-by-step explanation: When you take 9,000 and divide it by the number of books in a box(10) you get 900
Answer:
Step-by-step explanation:
So, if we know that 25 is the area of the square, that means that each side is 5. That also means the diameter of the circle is 5, so the radius is 2.5. Now, we can input the radius into the circumference formula for a circle, which is 2πradius. So, 2π2.5 which equals 5π, or about 15.71
Answer:
+12
Step-by-step explanation: