1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katena32 [7]
3 years ago
15

Pens cost $2.70. What is the cost per pen?

Mathematics
1 answer:
muminat3 years ago
5 0

Answer:

1.70$

Step-by-step explanation:

You might be interested in
2/9+5/6 in simplest form
never [62]
2/9+5/6 in simplest form is 1 1/18
Hope this helped :P
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify expression 2g +3(g+5)
Sophie [7]

Answer:

5g+15

Step-by-step explanation:

To solve this question, we will first expand the expression using the distributive rule: x(y+z)=xy+xz

Therefore:

2g+3(g+5)=2g+3*g+3*5

Simplify:

2g+3g+15

Add up like terms:

5g+15

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Number 3 need the answer
Pepsi [2]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

one negative* one negative = always positive

4 0
3 years ago
5:_= 1:2 <br> 6th grade math please help
Olegator [25]

Answer:

5:10

Step-by-step explanation:

because 5 is half of ten and 1 is half of 2

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A right cylinder has a base area of 16pi square inches and a height of 8 inches. which shape has the same volume as the right cy
Studentka2010 [4]

Answer:

64π^2  cubic inches

Step-by-step explanation:

The question is not complete, the shapes are not given

Diameter of base= 16π

Radius of base= 8π

Height of cylinder = 8 inches

Let us find the volume of the cylinder

V= πr^2h

V= π* (8π)* 8

V= 64π^2  cubic inches

Hence the volume of the cylinder is 64π^2  cubic inches

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Math Help? 15 Points
    5·1 answer
  • By selling old CD Sarah has a store credit of $153 a new CD cost $18 what are the problem numbers of new cCD Sarah can buy
    14·1 answer
  • A 0.2-kilogram red ball is thrown horizontally at a speed of 4 meters per second from a height of 3 meters. A 0.4-kilogram green
    13·1 answer
  • Evaluate the following using the powers of ten rules.<br><br><br> 100 divided by 2658
    7·1 answer
  • Here's what we know, numbers are rounded. 1.It takes 8 minutes for light to reach Earth from the sun. 2. The distance from the s
    15·1 answer
  • What does Q equal to
    8·1 answer
  • You make 9 quarts of tomato sauce from 6 baskets of tomatoes.
    15·1 answer
  • Pls help ill give brainliest
    9·1 answer
  • Need help on worksheet
    6·2 answers
  • Please help idw to do thegrade again
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!