1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stepladder [879]
3 years ago
7

3. passes through (8. -4), slope = 1/2​

Mathematics
1 answer:
spayn [35]3 years ago
8 0

Answer:

y=12x−8

Step-by-step explanation:

You might be interested in
$5,000 is invested at 3% interest. How much money must be invested at 5% interest so that the total interest from the two invest
Nataly [62]
3% interest on 5,000 = 150

275 (the total amount wanted) - 150 (from initial investment)= 125

x (5%) =125
x (0.05)= 125
x/0.05)= 125/0.05
x=2500

you need to invest 2500 at 5% to get the additional 125

125 plus 150= 275


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A sales associate is given a $500 hiring bonus with a new job. She earns an average commision of $250 per week for the next 12 w
allsm [11]
$3500 250 x 12 + 500
4 0
3 years ago
A farmer makes a pen for his animals with a total perimeter of 46 feet. (see diagram)
ratelena [41]
Yes I love this problem so good
5 0
3 years ago
PLLLLEEEEAAASSSEEE HELP ME I REALLY NEED IT IT'S URGENT!!!!!
krok68 [10]
The answers would be

D
C
A
A
6 0
3 years ago
Colleen recorded the type of trees in the woods near her house. She counted 20 spruce trees and 50 maple trees. What is the expe
tankabanditka [31]

Answer:

The answer is A \frac{2}{7}

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the radius?<br><br> PLEASE HELP
    14·1 answer
  • The law of cosines is a2 +b2-2abcosC=c2 find the value of 2abcosC
    5·2 answers
  • Can someone explain this to me pls
    15·2 answers
  • Calculate the sum of 3/1².2 ² + 5/2².3² + 7/3².4² +........+ 19/9².10²<br><br>​
    11·1 answer
  • How do I solve this math problem?
    6·1 answer
  • If a 11 inch wheel cost $21.35 what is the cost per square inch
    8·1 answer
  • Cuantos lados tiene un cuadrilátero y cuales son?
    13·1 answer
  • Explain why ABC cannot be mapped onto EFG by a reflection of ABC over the -axis followed by a slide of 8 units to the left.
    15·1 answer
  • I need help with 7 and 9. It is almost due!!
    7·1 answer
  • Juana is interested in estimating how long it takes students at her school to complete a maze she designed. She takes a random s
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!