1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nadya68 [22]
3 years ago
15

A 16-oz bottle of parmesan cheese costs $5.78, while an 8-oz bottle costs $3.97. Which is the better buy? Round

Mathematics
2 answers:
Elden [556K]3 years ago
4 0

Answer:

The 16-oz bottle is a better buy

Step-by-step explanation:

Find the better buy by finding which one has a lower price per ounce:

Calculate the price per ounce of both bottles by dividing the cost by the number of ounces

5.78/16

= 0.36

3.97/8

= 0.5

Since 0.36 is smaller than 0.5, the 16 ounce bottle is a better buy.

Alexus [3.1K]3 years ago
3 0

Answer:

The 16-oz bottle of parmesan cheese is the better buy.

Step-by-step explanation:

It is the better buy because, if you compare the prices and the ounces, I say that the 16-oz is the best buy.

You might be interested in
What is 4x3x4x9 squared
Anni [7]

Answer:

186,624 I think

Step-by-step explanation:

4*3=12

12*4=48

48*9=432

432^{2}= 186,624!

8 0
3 years ago
Please help! i'll mark brainliest <33
kkurt [141]

Answer:

i have no clue

Step-by-step explanation:

wowo

6 0
3 years ago
Lindsey was making got chocolate. She used 3 cups of water to 2 tsp of coco mix. What is the ratio of coco mix to the water?​
sineoko [7]

Answer:

Ratio of coco mix to water is 2 : 3.

Step-by-step explanation:

Given that:

Lindsey used 3 cups of water to 2 tsp of coco mix to make chocolate.

Ratio is the quantitative relationship between two amounts.

Ratio of coco mix to water.

Tsp of coco mix : Cups of water

2 : 3

Hence,

Ratio of coco mix to water is 2 : 3.

3 0
3 years ago
Answer quickly please!<br><br> - 4(2.5x - 1.25) - 3x
Margarita [4]

Answer:

-13x+5

Step-by-step explanation:

It would be greatly appreciated if you gave me brainlest

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me pleaseeeeeeee
Bogdan [553]

Answer:

I'm assuming the awnser is ########## be### thats what i got

Step-by-step explanation:

######################## x ########## + # =############

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Help asap!!
    12·2 answers
  • If APOR is an equilateral triangle, PQ = 18x + 1, QR = 24x – 17, and PR = 15x + 10, find x and
    10·1 answer
  • The population in a small town is increasing annually by 1.8%. What is the quarterly rate of population increase
    8·1 answer
  • When a result from a simple is extended to the population
    15·1 answer
  • If a = –2 – 5i and b = –i, then find the value of the ab^3 in fully simplified form.
    12·1 answer
  • What is 6 7/13 divided by 5
    11·2 answers
  • Find the equation the graph represents.<br> Find the solution to the equation<br>​
    10·1 answer
  • Hello what is the answer please 5+30÷10=
    15·2 answers
  • No links please, PLEASE HELP NOW!!!
    13·1 answer
  • A team is awarded 5 points and loses 3 points
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!