A 16-oz bottle of parmesan cheese costs $5.78, while an 8-oz bottle costs $3.97. Which is the better buy? Round
2 answers:
Answer:
The 16-oz bottle is a better buy
Step-by-step explanation:
Find the better buy by finding which one has a lower price per ounce:
Calculate the price per ounce of both bottles by dividing the cost by the number of ounces
5.78/16
= 0.36
3.97/8
= 0.5
Since 0.36 is smaller than 0.5, the 16 ounce bottle is a better buy.
Answer:
The 16-oz bottle of parmesan cheese is the better buy.
Step-by-step explanation:
It is the better buy because, if you compare the prices and the ounces, I say that the 16-oz is the best buy.
You might be interested in
Answer:
ree
Step-by-step explanation:
Answer:
I can’t see it can you take a clear picture
Step-by-step explanation:
See the attachment below.
Hope it helps!
Hello there
-y+2= -12(8y+8)
-y+2= -96y+96
-y+96y=96-2
95y=94
y=94/95
:D
-16 + 3n = -(8 + 5n)
The - sign outside the parentheses acts as a -1, and so it is distributed to each term in the parentheses.
-16 + 3n = -8 - 5n
+16
3n = 8 - 5n
+5n
8n = 8
/8
n = 1