1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
drek231 [11]
2 years ago
11

Describe how to transform the graph of g(x)=ln(x) in the graph of f(x) = ln(-x)-9

Mathematics
1 answer:
valentina_108 [34]2 years ago
3 0

Answer:

the answer is d because it's reflects

You might be interested in
What is the difference <br> A <br> B<br> C<br> D
aksik [14]

Answer:

D. \frac{x-1}{x^2+3x+2}}

Step-by-step explanation:

The given expression is;

\frac{x}{x^2+3x+2}-\frac{1}{(x+2)(x+1)}

This is the same as;

\frac{x}{(x+2)(x+1)}-\frac{1}{(x+2)(x+1)}

The denominators are the same.

Subtract the numerators and write one denominator;

\frac{x-1}{(x+2)(x+1)}}

Rewrite to get;

\frac{x-1}{x^2+3x+2}}

4 0
3 years ago
Select the letter of the correct answer<br><br> A) -7<br> C) 7<br> E) -3<br> B) -8<br> D) 4
-Dominant- [34]
The is c
The explanation is that when you were working out
4 0
2 years ago
A garden snail moves 1/6 foot in 1/3 hour. Find the speed of the snail in feet per hour
Arisa [49]
(1/6 ft)/ (1/3 hour)= 1/2 ft/hour

The final answer is 1/2 ft/hour~
6 0
3 years ago
What is the equation of the line that passes through the point (-3,-8) and has a slope of 4?
coldgirl [10]

Step-by-step explanation:

the easiest approach with a given point and the slope of the line is the point-slope form :

y - y1 = a(x - x1)

where "a" is the slope, and (x1, y1) is a point on the line.

so, we get

y - -8 = 4(x - -3)

y + 8 = 4(x + 3)

if we need the slope-intercept form

y = ax + b

we now simplify the point-slope form

y + 8 = 4x + 4×3 = 4x + 12

y = 4x + 4

3 0
2 years ago
Im so confused any help or sites would be awesome
denpristay [2]
If A = L x W. . . Then L = A/W
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you get the answer
    7·1 answer
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00?what is the unit cost
    7·2 answers
  • (WILL AWARD BEST ANSWER) Is the relationship shown by the data linear? If so, model the data with an equation. (Data+Choices in
    7·1 answer
  • What’s the correct answer
    13·2 answers
  • Bob has 5 apples now he has 5 how much does he have now​
    7·2 answers
  • A hockey team has won a lot of games lately. Because of the recent wins, the coach reasons that the team will likely win the nex
    10·2 answers
  • Please help me with the problem below thanks
    15·1 answer
  • Please help will mark BRAINLIEST
    10·1 answer
  • Round to the nearest whole dollar: $7.23
    10·2 answers
  • 9.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!